Karinthy: szükség van az öniróniára

Hitről, identitásról, színházról, magyarságról és zsidóságról is szó esik a Kairosz Kiadónál megjelent Karinthy Márton-interjúkötetben.

rKissNelli
2012. 06. 20. 15:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kairosz Kiadó Magyarnak lenni sorozata szinte észrevétlenül hagyta el a bűvös századik részét. Nehéz úgy mozogni a hazai könyves életben, hogy valaki ne találkozzon legalább véletlenül egy ilyen kabátzsebben is elférő kis kötettel. Legutóbb Lezsák Sándoré került a kezembe – nemcsak mint politikust, hanem mint pedagógust, kultúraszervezőt és magánembert is faggatják –, aki egy helyen azt mondja a könyvben, hogy a hazát nem kibeszélni kell, hanem élni. Manapság, amikor sokak hazaszeretete tényleg a beszédben – vagy inkább sablonok hangoztatásában – merül ki, van némi létjogosultsága egy olyan sorozatnak, amely egyéni véleményeken, egyedi emberi sorsokon keresztül próbál meg közelebb jutni a magyarság és a transzcendencia kérdéséhez.


Mondhatjuk, hogy tabuk nélkül, mert a legújabb, százegyedik kötetben, amelyet kedden mutattak be a Hadik Kávéházban, előkerül például egy kényesnek számító kérdés is: magyar és zsidó identitás viszonya. Karinthy Mártonnal az interjúkat készítő újságíró, Dutka Judit és a Magyar Nemzet munkatársa, Ludwig Emil beszélgetett a bemutatón, nyilván nem véletlenül éppen a Hadikban, hiszen a kávéház és a Karinthy-család kötődése közismert. Karinthy Frigyesnek, Böhm Arankának és köreiknek gyakorlatilag „itt történt az életük”, ahogy Karinthy Márton mondja. S bár ő akkor nem lehetett itt, valamilyen értelemben mégis itt született, génjeiben hordozza a kávéház történetét.

A családi kötődésekkel persze meg is kellett küzdeni, „szembesülni a Karinthysággal”, ezt írta ki magából az Ördöggörcs című regényében. A most megjelent kis könyv elmondása szerint jól jött neki: mialatt ezeken az identitáskérdéseken gondolkodott, összegzett is, lezárta az Ördöggörcs problematikáját. – Először meg is ijedtem ettől a könyvtől. Aztán úgy döntöttem: itt az ideje felelősségteljesen megszólalni, a zsidóság és magyarság kérdésében is, és apró lépésekkel elindulni az árkok betemetése és a békesség megteremtése felé. Érdemes volt, mert született valami. Sokféleképpen lehet értékelni, de hazugság és önáltatás biztosan nincs benne – mondta Karinthy Márton, aki a hit és identitás kérdésében is hajlamos visszanyúlni a két Karinthyhoz, apjához és nagyapjához. – Hiszek az emberi szóban, a gondolkodásban, a humorban – arról a bölcs, mély humorról beszélek, amiből ma kevés van, és amellyel a magyar és európai ügyeket meg kellene közelítenünk: öniróniával és mégis komolyan. A próféták soha nem tudtak nevetni, de ők meghaltak az ügyükért. A többieknek viszont szüksége volna rá – vélte Karinthy Márton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.