Lassan három éve, hogy távozott az élők sorából Dargay Attila, akinek a neve visszavonhatatlanul összeforrott a magyar animáció aranykorával. Ha Macskássy Gyulát a honi animáció úttörőjének nevezzük, Dargayt nyugodtan hívhatjuk sikergyárosnak, a Balázs Béla-díjas animációsfilm-készítő jegyzi ugyanis a hetvenes évek végi és nyolcvanas évekbeli legkedvesebb egész estés mesefilmjeinek zömét.
Dargay 1927-ben született, a Képzőművészeti Főiskola elvégzése után dolgozott díszletfestőként a Nemzeti Színházban, majd az ötvenes évek eleji gyakornokévek után tervező és rendező lett a magyar rajzfilmgyártásban. Egész estés filmjeinek sikere elsősorban abban keresendő, hogy sikeresen ötvözte a Disney receptjét a magyar hagyományokkal. A Vuk, a Szaffi és a Lúdas Matyi is népszerű magyar irodalmi műveken alapultak, amelyekben az eredeti történet átemelése mellett az amerikai rajzfilmekből ismerős állatkarakterekre is nagy hangsúlyt fektetett; emellett jellegzetes humora volt meséinek, s nem hiányoztak belőle a zenés-énekes betétek sem. Filmjei mellett képregényeket is jegyzett, népszerű gyerek- és diákújságokban publikált rendszeresen.
Dargay június 20-án ünnepelte volna 85. születésnapját, s ebből az alkalomból a fővárosi Uránia Nemzeti Filmszínház műsorra tűzte a rendező kedvelt nagyobb ívű történeteit. A Dargay napok díszelőadása szerdán este volt, ahol Dr. Veress József filmkritikus megemlékezése után többek között a Ne hagyd magad emberke!, a Gusztáv és a vadászeb, a Quartett, a Hajrá mozdony!, a Pázmán lovag, és a Variációk egy sárkányra is látható volt. A programból leginkább az 1959-es Ne hagyd magad emberke! tekinthető kuriózumnak, amely Dargay első önálló rendezése.
Az ismert egész estés darabok vasárnapig naponta kerülnek műsorra: tegnap a Vuk, ma a Lúdas Matyi, szombaton a Szaffi és Az erdő kapitánya, vasárnap a Sárkány és papucs, valamint A hetedik testvér lesz terítéken. Mindegyik mozi egyenként is mérföldkövet jelent a magyar rajzfilmgyártásban és kultúrában, sőt: nemzedékek nőttek/nőnek fel rajtuk. A Sárkány és papucs a népszerű felnőttmeséket gazdagítja, A hetedik testvér pedig már a kilencvenes években – annak is a leszálló ágában – készült koprodukció volt.
A mesék népszerűségét jól illusztrálja, hogy a cikk megjelenése pillanatában már alig lehet jegyet kapni a későbbi előadásokra.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, az ünnepi alkalomra a Magyar Posta kétféle alkalmi boríték kibocsátásával készült, amelyeken a Vuk illusztrációi láthatók, a borítékokra az 1982-es Vuk-sorozat bélyegei kerülnek, és külön erre az alkalomra készül egy Dargay Attila portréját és aláírását ábrázoló bélyegző is.