Mi lehet a legdrágább kincs?

Kasza Márta "új népmesékkel" gazdagította a mesekönyvpiacot. Nemrég jelent meg A legdrágább kincs című mesekönyve, amelyben az ismerős népmesei fordulatokat használja fel arra, hogy levonja a tanulságokat egy gyermek által is érthető és elkövethető általános emberi hibákból.

rKissNelli
2012. 06. 19. 15:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerző szemészorvos, jelenleg is praktizál a Honvéd Kórházban. Szemészként, hivatása gyakorlása közben  felemelő és szomorú történetek sorát tapasztalja meg. Nyilván erősen hat az emberre, ha megmentheti valakinek  a szeme világát, ahogyan az is, ha esetleg elbukik a küzdelemben: az orvoslás eleve a világról való töprengésre készteti azt, akinek erre van hajlama. Kasza Márta mesekönyve megjelenéséről a gyerekek döntöttek, ugyanis kiadója, az Alexandra óvodákban teszteltette a meséket a kiadás előtt. A szerzőt saját hároméves kisfia, Petike inspirálta meseírásra.



Kasza Márta meséinek világa leginkább a magyar népmesékéhez hasonló: a szerző egy kis tiszai községből származik, hatott rá a vidék Magyarországának lényeglátó bölcsessége. Meséiben hű marad a magyar népmesék ismerős mesefordulataihoz, olyan népmesei mintákhoz, mint a három fiú, a vándorút, az elátkozott királyfi, a küzdelem a sárkánnyal vagy az óriással, vagy mint a jótevőjüknek hálás, csodatévő állatok, akik a kellő pillanatban megjelennek, ha hívja őket a főhős. Ő általában a legkisebb, a legszegényebb vagy a legokosabb, de mindenképpen hordozza a szintén népmesei tulajdonságokat: jóságot, becsületet, szorgalmat, szerénységet. Ami talán feltűnhet az olvasónak, az a könyvben gyakran előforduló megjavulás, a rossz tulajdonságok és cselekedetek jóra fordulása. Sok szereplő esik olyan tipikus, a gyerekek számára is ismerős és könnyen értelmezhető hibákba, mint a lustaság, a rátartiság, a kapzsiság.

A valódi érték persze végül egészen más lesz, mint amit ezek a főhősök kezdetben annak tartanak. A legdrágább kincs című mesében például a gyermek ez az érték, és csak a népmesei logikának köszönhető, hogy a király sorsa nem fordul tragédiába egy elhamarkodott ígéret miatt. Szerencse, hogy a mese végül mindent helyrehoz. Kasza Márta nem bünteti meg egy hősét sem, mindannyiukat megajándékozza a mese végén a belátás és a javulás lehetőségével. Végső soron a gyermeki logika ez, amiből anyaként talán Kasza Márta is inspirálódott: egy gyermek számára nincs igazi tétje a legtöbb hibának, hiszen az ő kis világukban majdnem mindent képes helyrehozni a szerető szülő. De azért arra is felhívják a figyelmet a mesék, hogy nem árt levonni a ballépések, rossz választások tanulságait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.