Mit okoz a szeretet hiánya?

Minél inkább változik, annál inkább ugyanaz az író Jókai Anna: új regénye az élet nagy éhségei körül forog.

rKissNelli
2012. 06. 23. 15:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felolvasó-színházi kísérletként is hirdethették volna a szervezők a könyvbemutatót, hiszen annak egy jelentős részében a regényből olvasott fel részleteket négy színművész: Kubik Anna, Piros Ildikó, Lázár Csaba és Lukács Sándor. Megfordulhatott az ember fejében, mennyire kézenfekvő lenne színpadra adaptálni a regényt, de ez mégsem volna olyan egyszerű, hiszen a mű nagy részét hosszú belső monológok teszik ki.

Fotó: Nagy Béla

Ezért is nevezte a Jókai Annát méltató irodalomtörténész, Cs. Varga István családi tudatregénynek a kötetet: elmondása szerint a szerző a lélektani összefüggésekre helyezte a hangsúlyt, s a belső történésekkel párhuzamosan kirajzolódik a család külső története is. – Az Éhes életet olvasva Kálnoky László jutott eszembe, akinek elementárisan megújult a költészete idős korára. Ebben a regényben Jókai Annának is sikerült újjászületnie.

És az is igaz, hogy minél inkább változik, annál inkább ugyanaz: szemléletmódja állandó, esztétikai és etikai stabilitás jellemzi. A mai világ a hatalom, az információ, a tudás világa, de hiányzik belőle az erkölcs. Jókai Anna ezt az erkölcsiséget is tudja érvényesíteni a műveiben – mondta az irodalomtörténész, aki Molnár Ferenc Az éhes város című művével is párhuzamot vont: szerinte az írónő részéről nem volt tudatos a címválasztás, mégis „két egymást követő tükörnek” tekinthetjük Az éhes várost és az Éhes életet.

Dacára annak, hogy egyik kötet sem fest túl derűs képet a saját koráról (Jókai Anna új regényében a hataloméhség, a pénzéhség, az istenéhség fogságában élő XXI. századi figurákat teremt), a kötetet kiadó Széphalom Könyvműhely vezetője, Mezey Katalin mégis azt mondta, hogy Jókai Annának ez az első regénye, amelynek optimista, megnyugtató a befejezése. Az író szerint Mezey Katalin azért gondolhatja így, mert amellett, hogy sokféle éhségről beszámol, a regényben tényleg rögzíteni szeretett volna egy olyan pillanatot is, amikor megszűnik a küzdelem az éhes világban. – Ez talán megnyugtató, de figyelmeztetés is: a világban minden változásban van, mindig újrakezdődnek a bajok, és a tökéletes pillanatok nem maradandók. De meglelhető valamiféle harmónia, ha rájövünk, hogy mindez nem vész el a semmiben. Minden, ami elkezdődött, folytatódik: ebben rejlik az optimizmusom. A földön járok, de a célt és az okot más szférában próbálom keresni – mondta el Jókai Anna.

A regény szereplőihez való viszonyulásában szintén tetten érhető ez az optimizmus és a humánum is: „furcsa, jobb sorsra érdemes, de boldogtalan teremtéseknek” nevezte a figuráit, akiknek kivétel nélkül megvan a maguk igaza és a maguk mentsége is. Sokféle éhségüknek valójában csak egy oka van: vágynak a szeretetre, amit nem kapnak meg, és így eltorzulnak, rossz irányba fordulnak még az olyan nemes törekvések is, mint az Istenkeresés vagy a családi gondoskodás.

Fotó: Nagy Béla

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.