Most igazán érdemes Szegedre látogatni

Munkácsy Mihály mintegy félszáz alkotásából nyílt kiállítás szombaton a szegedi Móra Ferenc Múzeumban.

WA
2012. 06. 23. 19:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárlaton látható a festő egyik fő művének tartott Golgota, valamint az 1882-ben festett Olvasó nő és a 1888–89-ben készített Hímző leány című festmények is megcsodálhatók ezen a kiállításon. Utóbbi kettőt még soha nem mutatták be Magyarországon.

L. Simon László kultúráért felelős államtitkár a tárlat és egyben a Múzeumok éjszakája szegedi programjainak megnyitóján elmondta, a magyar kultúrpolitika az elmúlt másfél évtizedben a szakmával együttműködve megvalósított egyik legsikeresebb kezdeményezése a Múzeumok éjszakája programsorozat.


Tavaly a szegedi Móra Ferenc Múzeum egyetlen éjszaka több mint hatezer látogatót fogadott, az érdeklődők száma országosan pedig jóval százezer fölött volt. Ez az óriási szám bizonyítja, hogy szükség van a magyar múzeumi rendszerre és azokra a programokra, amelyek közelebb hozzák az érdeklődőkhöz az értékes gyűjteményeket.

A tengerentúlt is meghódította

Munkácsy Mihály korának egyik legelismertebb festője volt, rajongott érte Európa művelt felső- és középosztálya. Olyan magyar művész volt, aki képes volt meghódítani a tengerentúlt. „Olyan sztár volt, akinek sztársága nem percidőhöz kötődött”, akinek művészi nagysága ma is eleven valóság – fogalmazott a politikus.


Amikor Munkácsy Mihály a Krisztus-trilógia első darabját, a Krisztus Pilátus előtt címűt elkészítette, a festményt először egy kastélyban állították ki, több mint háromszázezer látogatót vonzva. Kígyózó sorok álltak a magánpalota előtt. Mindezt tették elhivatott magánemberek állami mecenatúra nélkül, támogatók, gyűjtők, vásárlók és aktív, a piacról is megélni kívánó művészek részvételével – mondta az államtitkár.

L. Simon László hangsúlyozta, ez óriási különbség napjaink gyakorlatához képest, amikor mindenki azt várja, az állam oldja meg egyedül a kulturális intézményrendszer problémáit, a művészek egzisztenciális és szakmai gondjait.

A magyar vállalkozói rétegre is szükség van

Az államnak óriási felelőssége van a tehetség fölismerésében és a feltételek megteremtésében annak kibontakozásához. A jelenlegi polgári kultúrpolitika mindent megtesz az elmúlt száz-százötven évben kialakult intézményrendszer fenntartása érdekében, de ez nem megy a művészek, a közművelődési, közgyűjteményi szakemberek elhivatottsága nélkül; s ehhez a munkához támogatóul meg kell nyerni a magyar vállalkozói réteget is – hangsúlyozta.

Az október közepéig látható szegedi Munkácsy-tárlat gerincét a Pákh Imre gyűjteményéből származó több mint harminc alkotás adja. A Pákh-gyűjtemény mellett öt festményt a Magyar Nemzeti Galéria kölcsönöz a kiállításra, három alkotást – a Honfoglalás szín- és szénvázlatát, valamint a Tálcás lányt – pedig a Móra Ferenc Múzeum gyűjteményéből mutatnak be a Kultúrpalotában. A kiállításon az érdeklődők megtekinthetnek a békéscsabai múzeumból származó, Munkácsy Mihály életével kapcsolatos dokumentumokat és fotográfiákat is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.