Rousseau mindenkié!

Miután életében pocskondiázta, elűzte a falai közül és elégette túl felforgatónak talált könyveit, Genf városa csütörtökön mindent megtesz, hogy születésének 300. évfordulóján méltóképpen emlékezzen meg dicső polgáráról, Jean-Jacques Rousseau-ról, aki 1712. június 28-án látta meg a napvilágot egy óvárosi házban.

Grund
2012. 06. 27. 11:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ünnepi felvonulások, előadások, bankettek, emlékfreskó, filmek, francia filozófusok, közöttük Luc Ferry meghívása jelzi a francia ajkú filozófus (1712–1778) előtti rendkívüli tisztelgést. A svájci város a Genfi-tó és a Rhone folyó torkolatánál található kis szigetet is elnevezte Rousseau-ról. A svájci külügyminisztérium a Jean-Jacques Rousseau és Svájc című könyv megjelentetésével tiszteleg a filozófus előtt, amelyben a rousseau-i gondolkodás modernségét és „svájci jellegét” kívánja jobban megismertetni a nagyközönséggel. Stéphane Garcia genfi történész könyve rámutat arra, hogy Svájc Rousseau-nak köszönheti a közvetlen demokrácia, a népszuverenitás, a természet és a környezet tiszteletének nagyszerű elveit. „Gondolkodásával gyakran ellentétes állásfoglalásai miatt Rousseau igen mozgalmas életet élt. Bírálták, rosszul bántak vele, gyakran kényszerült elszigeteltségre és száműzetésre. Egyes könyveit életében cenzúrázták és elégették” – emlékeztet az ünnepi eseményeket bemutató honlap, a 2012 Rousseau mindenkié.

Születésének 300. évfordulója alkalmából Michel Slatkine genfi könyvkiadó négyévi munkával 24 kötetben megjelentette a filozófus teljes életművét. A francia könyvkiadók idén mintegy 300 új művel emlékeznek a felvilágosodás filozófusáról. Svájcban, a Genfi-tó partján fekvő Vevey-ben kiállítás nyílt múzsájáról és pártfogójáról, Francoise-Louise de Warensről. Rousseau 13 éves korában találkozott a nála 13 évvel idősebb asszonnyal, és ő lett az első szerelme. Nagy szerepet játszott az érzelmi nevelésében, és ő nyitotta meg előtte a párizsi szalonok ajtaját.

Rousseau 1754-ben, 42 éves korában ismét Genf város polgára lett élettársával, öt gyermeke anyjával, Thérese Levasseurrel együtt, a gyerekeket azonban lelencházba adták. Négy hónap múlva visszatért Párizsba, ahol megírta az Emilt és A társadalmi szerződésről című fő művét, amely után ismét száműzetésbe kényszerült. Neufchatelben telepedett le. Újszerű gondolatai és anarchista életmódja miatt végül mind a kálvinista Genfben, mind a francia királyságban nemkívánatossá vált. 1778-ban halt meg az észak-franciaországi Ermenonville-ben teljes elhagyatottságban. Hamvait 1794-ben a párizsi Panthéonba szállították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.