Székhelyi Józsefet azonnal nyugdíjba küldték

Június elsejétől azonnali szabadságra küldte a Szegedi Nemzeti Színház Székhelyi Józsefet, a felmondási idő után jövő év február 1-jétől öregségi nyugdíjas lesz. Gyűdi Sándor színházigazgató szerint a nyugdíjazásnak költséghatékonysági oka van, az ügynek nincs köze az egri Villon-est körüli botrányhoz, a kulturális bizottság kirekesztő kijelentéseihez.

Grund
2012. 06. 02. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyűdi Sándor színházigazgató a Színház.hu beszámolója szerint azzal indokolta a döntést, hogy a színész már három évvel túl van a kötelező nyugdíjkorhatáron, és a közalkalmazotti fizetése mellett már hat éve igénybe veszi a szakmai nyugdíjat. Székhelyi az igazgató elmondása szerint a társulat tagjai közül anyagilag kivételes helyzetben volt, ezt a helyzetet tovább nem kívánják fenntartani. Ennek oka, hogy nem tudni, a jövőben kapnak-e annyi támogatást az államtól, amennyi az áprilisban megkötött közszolgáltatási szerződésben rögzített feladatok ellátására elég.

Székhelyi József a döntéssel kapcsolatban úgy nyilatkozott, nem érti, hogy miért nem akkor küldték el a színházból, amikor elérte a nyugdíjkorhatárt. – Színigazgatóként megtanultam, hogy egy művész számára március végéig illik vázolni a következő szezonban rá váró feladatsort ahhoz, hogy összeállíthassa a naptárát. Május 31-én már nincs miről tárgyalni, mert a teátrumok már rég leszerződtették a színészeket a következő szezonra. Tisztában vagyok a törvénnyel, az életkorommal; fegyelmezett, jogkövető állampolgárként abszolút megértettem volna, ha 2011. november 24-én levelet kapok a színháztól, amelyben közlik: mivel betöltöttem a 65. évemet, nyugdíjassá válok. Ez akkor elmaradt, így most váratlanul ért ez a döntés. Megbeszélésünket követően Gyüdi Sándor felhívott telefonon, és közölte: sikerült beszélnie Juronics Tamás művészeti igazgatóval, és a 2013 tavaszára tervezett Füst Milán-bemutatóban, a Boldogtalanokban lenne egy szerep, amelyet a vendégrendező esetleg rám osztana, és abban a produkcióban számítana rám vállalkozóként. Ha alkoholbeteg vagy Alzheimer-kóros lennék, akkor is fájna ez az eljárás, de a korosztályomban meglepően jó szellemi állapotban lévő színészként tartanak számon. Olyannyira, hogy a Madách Színházban estéről estére közel kilencszáz néző előtt fergeteges sikerrel játszom. Az előadások után nekem is bőségesen kijut a bravózásból. Arról tehát nemigen lehet szó, hogy kimentem volna a divatból, vagy elfelejtettem volna a szakmát – nyilatkozta a Délmagyarnak a művész.

Értesülések szerint a színházigazgató azt is felajánlotta Székhelyinek, hogy a jövőben a hatvan éves kora óta nyugdíjas, a Nemzet Színészeként megbízási szerződéssel Szegeden dolgozó Király Levente mindenkori gázsijának 90 százalékát kaphatja, ha szerződéssel rendez és játszik a színházban. Székhelyi ezt nem fogadta el: ő nem valaki másnak a 90 százaléka, 100 százalékra akar szerződni, nem mások, hanem a saját értékéhez és szakmai árfolyamához mérve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.