25 éve halt meg a világhírű magyar bélyegtervező

Huszonöt éve, 1987. július 15-én halt meg Légrády Sándor festő, ötvös- és grafikusművész, a leghíresebb és legeredményesebb magyar bélyegtervező.

Grund
2012. 07. 13. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1906. március 16-án született Budapesten. Istók János szobrász fedezte fel és tanította rajzolni még elemista iskolásként. Tizenegy évesen Walter Gida üvegfestő műhelyében lett inas. Magánúton elvégezte a középiskolát, majd 1921-től az Iparművészeti Főiskola ötvös szakán tanult. 1925-től a Fővárosi Iparrajz Iskola díszítőfestő osztályán az üvegfestő szak mesternövendéke lett. 1923-ban az országos cserkészkiállításon Patrona Hungariae című képéért legszebb festmény díjat kapott. Cserkészzászlókat tervezett, 1924-ben az Áldoztató kelyhek tervpályázaton 1. díjat nyert.

1927-től az Országos Üvegfestő Műintézet tervezőjeként dolgozott. Üvegablakai közül kiemelkedik a zsidó múzeum ószövetségi jeleneteket ábrázoló ablaka, valamint a Bosnyák téri plébániatemplom rózsaablaka.

Horváth Endre grafikusművész hatására figyelme mindinkább a sokszorosító grafika felé fordult. 1931-ben került az Állami Nyomdába, ahol 1941-ig grafikusként, postabélyeg- és államiértékpapír-tervezőként dolgozott, itt kezdett az akkortájt bevezetett mélynyomásos eljárással postabélyegeket alkotni. Első ilyen munkája, az 1932-ben készült Szent Erzsébet-sorozat nagy sikert aratott, és ennek köszönhetően számos hazai és külföldi megrendelést kapott.


1933-ban Légrády tervezte a gödöllői cserkész világtalálkozó építményeit és bélyegeit, az 1938-as budapesti Eucharisztikus Világkongresszus szabadtéri oltárait a bazilikánál és a Hősök terén, ő festette a találkozó emléklapjait, plakátjait, képeslapsorozatait. Az 1938-ban megjelent Szent István jubileumi bélyegsorozata Buenos Airesben első díjat nyert, 1940-ben infulát (papi kendőt) készített XII. Pius pápa számára.

Munkásságáért Iparművészeti Ezüstérem kitüntetést, Horthy Miklós kormányzótól Signum Laudis érdemrendet kapott.

1941-ben művészeti államtitkárnak nevezték ki, a miniszterelnökségre, majd a honvédelmi minisztériumba osztották be. A háborús években aktív részese volt a Mátyás-templom kincsei megmentésének, majd azok visszakerülésének. 1945 közepén a népügyészség vizsgálati fogságba helyezte egyes háború alatt készített plakátjai miatt, a felmentő ítélet csak 1949-ben emelkedett jogerőre.


1948-ban kezdett újból bélyegtervezéssel foglalkozni. 1949-ben javasolta, hogy a Lánchíd újjáépítéséhez történő hozzájárulásként a Posta adjon ki feláras bélyegblokkot. A tervezőmunkát ő végezte, és a harmadik Lánchíd-blokk igazi filatéliai siker lett. 1949-ben a Magyar Posta felkérésére készítette el az „ötéves terv” bélyegsorozatot.
1953-ban érte el egyik legnagyobb művészeti elismerését a Madonna-bélyegek aacheni kiállításán: Erdélyi Madonna című bélyege a nemzetközi versenyben a harmadik díjat kapta. 1957-ben – felkérésre – ő tervezte a Magyar Népköztársaság új címerét, az úgynevezett Kádár-címert.

Munkássága során Légrády Sándor mintegy száz alkalmi és forgalmi bélyeget, bélyegsorozatot és blokkot tervezett a magyar történelem és kultúra kiemelkedő alakjairól, jelentős eseményeiről. Az általa komponált bélyegekből közel hetvenmillió került forgalomba, nem egy közülük világkarriert futott be. Nemcsak rajzolta a bélyegeket, hanem előadásokat, kiállításokat, diavetítéseket is rendezett, keresztül-kasul járva az országot. Külföldön is hasonló módon terjesztette a magyar kultúrát, a bélyegeken keresztül bemutatva Magyarország történelmét. Színes egyéniségére jellemző, hogy New Yorkban és Detroitban a hatvanas évek közepén oltárképeket festett, és csipketervező iparművészként is hírnevet szerzett magának.


Légrády Sándor 74 éves koráig a Várban működő Állami Nyomdában dolgozott, utolsó bélyegét – amelynek témája a 925 éves tihanyi apátság alapítólevele volt – 1980-ban készítette.

2006-ban, születésének 100. évfordulóján a Magyar Posta emlékbélyeget bocsátott ki tiszteletére, a fővárosi Bélyegmúzeum pedig az általa tervezett bélyegekből rendezett emlékkiállítást.

A legnevesebb magyar bélyegtervező 81 éves korában, 1987. július 15-én hunyt el Budapesten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.