A jövő elkezdődött: jön a kölcsönözhető e-könyv

Az e-könyv univerzum egyre csak tágul, már a könyvtárak is bekapcsolódtak a vérkeringésbe.

thy
2012. 07. 17. 11:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt néhány hétben felforrt az e-könyv piac – mondta el a Kultúrgrundnak Bánkeszi Lajosné, a Könyvtári Intézet igazgatója, miután a hír elolvasásán felbuzdulva a miértről faggattuk. Értetlenségünk oka az a látszólagos érdekellentét, amely a régi jó Gutenberg-galaxis menedékének tűnő könyvtári világ és az írott szót egyre inkább meghatározó digitális szövegforgalom kereskedői között tételezhető. Az intézetvezető szerint azonban szó sincs ilyesmiről, hiszen a könyvtár legfontosabb feladata továbbra is az, hogy kiszolgálja az olvasók igényeit, és mivel sokan – és egyre többen – keresnek elektronikus tartalmakat a könyvtárakban is, úgy érezték, nekik is lépniük kell. És valamit nem szabad elfelejteni: azokra is gondolni kell valakinek, akik nem engedhetik meg maguknak a még mindig nem túl olcsó e-könyv olvasókat, és azok számára is a könyvtár lehet a jó megoldás a jövőben is, akik csak időlegesen – például kutatási célból – kívánnak hozzájutni egy-egy digitális formában létező szöveghez.

Egyelőre még nem áll rendelkezésre átfogó kutatás, illetve adat a magyarországi e-könyv fogyasztásról vagy az elektronikus tartalmak fogyasztásának szokásairól; éppen ezért a Könyvtári Intézet a közeljövőben ezt is át szeretné tekinteni. Leginkább arra lennének kíváncsiak, hogy a hazai olvasóközönség milyen módokon kívánja használni az ilyen jellegű könyvtári tartalmakat, akarnak-e kölcsönözni, netán vásárolni a könyvtárakon keresztül elektronikus tartalmakat.


A könyvtárak részéről tehát nincs szó elzárkózásról, de azt Bánkeszi Lajosné is hangsúlyozza, hogy még számos kérdést kell tisztázni, elsősorban a szerzői jogokét. Ezen a téren viszont le kell ülni tárgyalni a kiadókkal, és megtalálni azt a megfelelő üzleti modellt, ami a könyvtárak számára is elfogadható, és a szerzők, valamint a jogtulajdonosok számára is megfelelő kompromisszum. Az olvasók pedig feltehetően arra vágynának leginkább, hogy távolról, akár otthonról is elérjék a könyvtári szövegeket, és ne csak azokhoz az irodalmi alkotásokhoz férjenek hozzá, amelyek már nem jogdíjkötelesek.

A hagyományos tartalmak esetében jól bejáratott rendszerről van szó, hiszen a könyvek vásárlás és kötelespéldányok útján jutnak el a könyvtárakba, de az e-könyvek esetében a helyzet némiképp bonyolultabb, hiszen nem egy fizikai példányról van szó. A kérdés megnyugtató szabályozása tehát még előttünk áll. Valami mindenesetre történt: nemrég megalakult a kiadókat, terjesztőket, szakmai oldalakat és könyvtárakat is összefogó Egyesülés az e-könyvekért, amely a remények szerint képes lesz majd a hatékony szakmai érdekképviseletre (ne feledjük, hogy jogi és adózási szempontból az e-könyvek egyelőre nem esnek azonos elbírálás alá a hagyományos és a hangoskönyvekkel).

Az igazgatónő szerint egyelőre a könyvtárak is még az ismerkedés szakaszában vannak, ami az új formátumok használatát és kezelését illeti, de a jövőben szeretnének egyfajta hídszerepet is betölteni. Továbbá hasonlóan a már régebb óta futó tanfolyamokhoz, részt vállalni abban, hogy a könyvtárak látogatói is elsajátítsák az elektronikus tartalmak használatához-fogyasztásához szükséges alapismereteket. A most létrehozott honlap egyik célja is éppen az, hogy segítse a könyvtárak eligazodását, tájékozódását a fellendülő e-könyv piacon. Szeretnének a könyvkiadókkal folytatott párbeszédről is hírt adni, és segíteni a könyvtárakban az elektronikus dokumentumokra vonatkozó, mindenki számára elfogadható, egységes szolgáltatáspolitika kidolgozásában.


Az oldalon bevallottan kevés még a tartalom, de azt ígérik, ez gyorsan változni fog. Az mindenesetre jó jel, hogy a Könyvtári Intézet – látva azt, hogy mennyire felélénkült a hazai e-könyv élete – nagyon rövid idő alatt, önerőből hozta tető alá a honlapot. A létrehozásban nagy szerepe volt egyik munkatársuk lelkesedésének is, aki egy ingyenes keretprogram segítségével készítette el az e-könyves infotárat.

Ami már most hasznosnak látszik: az az oldalon összegereblyézett szakmai szervezetek listája, és azok a fogalomtárak, amelyek segítenek az e-könyves világban, és tágabb érelemben a digitális valóságban az eligazodásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.