A kísértetkastélynak jól áll a virág

Tatán a víz szerencsés adottság, ott a helyieknek az Öreg-tó is, és ha fesztivál van, sokféle zene is szól, de mi a helyzet a virágokkal? Jelentés a hétvégi Víz, Zene, Virág Fesztiválról.

rKissNelli
2012. 07. 02. 13:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon egy olyan fesztivál sincs, amelyik éppen a virágkötészetet emelné programja középpontjába – az átlag magyar egyébként sem sokat foglalkozik a virágkötők szakmai finomságaival, legfeljebb akkor, ha profi csokrot rendel. A Víz, Zene, Virág Fesztivál alapításakor a szervezők valami olyasmit igyekeztek kitalálni, ami máshol nincs, és elég látványos, hogy odacsalogassa a közönséget. Így kötöttek ki ők mégis a virágos témánál, és azóta is minden évben hirdetnek magyar kupát a Magyar Virágkötők, Virágkereskedők Szakmai Egyesülete segítségével – legutóbb az elmúlt hétvégén.


Korábban szokás volt, hogy a színpadon kötötték meg a csokrokat a versenyzők, ez sajnos az idén elmaradt. A jelentkezők otthon készíthették el a fesztivál csokrát, és egy ókori asztaldíszt. A versenykiírás az egyesület dolga volt, az ókori téma nyilván nem volt véletlen, hiszen rengeteg régészeti emlék került elő Tatán és környékén. Amikor a rómaiak elfoglalták Pannóniát, a Duna mentén megépítették a limes egyik fontos katonai táborát, Brigetiót (Ószőny), amely nagyon közel esett Tatához. Ők alakították ki az Öreg-tavat is völgyzárógát építésével. Ez egyébként az ország legrégibb halastava is, bár erre legfeljebb a horgászverseny emlékeztetett a fesztiválon.

Ilyen háttér mellett minimum kár, hogy hatalmas vurstlivá vált a fesztivál, össznépi dzsemboriba ágyazva gyönyörködhetett a versenycsokrokban az, akinek a hőguta határán is van (volt) szépérzéke. A győztes ókori asztaldíszt Szalai Györgyné virágkötő mester alkotta – a kiírás szerint negyven százalékban gyümölcsöt kellett felhasználniuk a versenyzőknek az asztaldíszekhez. Volt, aki fél dinnyét, paprikát és padlizsánt, mások követ, habszivacsot, de műanyag napszemüvegkeretet és ruhacsipeszeket is belekomponált a kreációjába, tavaly még grillcsirke is került az egyik csokorba.


Szalai Györgyné az internetről inspirálódott a csokorhoz: fontos volt neki a hitelesség, vagyis nem nyúlt olyasmihez, ami ne lett volna megtalálható egy ókori asztalon is, és stílusában is az ókori világot próbálta megidézni. Azt is megtudtuk tőle, hogy ma hiánycikknek számítanak a virágkötő versenyek, kupák. Szalai Györgyné szerint azért, mert nincs pénz rendezvények szervezésére.

Nemcsak a várban, hanem az Esterházy-kastélyban is több kiállítást nézhetett meg a látogató a fesztivál ideje alatt, például egy új olimpiai tárlatot (molinók példaképekkel), és Karády Katalin személyes tárgyait – 2010-ben az ő századik születésnapjára fűzték fel az egész fesztivált – de egyik sem tudta feledtetni a döbbenetet, hogy a kastély borzalmas állapotban van.


A felhasadozott linóleum valószínűleg még a kórházi idők hagyatéka (a kilencvenes évekig működött kórház a kastélyban), mállik a vakolat, hiányos a parketta, pattogzik az ajtókról a festék. Itt aztán nem szalad bele az ember egy lézerkerítésbe, de néha még csillár és kilincs sincs, nem hogy lézer. Szabadon lehetett viszont kóborolni, átérezve az idő múlását, pusztán a megérzésekre hagyatkozva. Még arra is kísértést érez a látogató ebben a miliőben, hogy belezuttyanjon egy ott felejtettnek tűnő bársony karosszékbe, amiről később aztán kiderült, hogy Karády Katalin hagyatékához tartozik. A kastély rekonstrukciójára persze vannak tervek, így jó esetben nem sokáig élvezhetjük már a dekadens vadromantikát.

Képgalériánkért kattintson ide:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.