A szabadság lelke lakik a Rolling Stonesban

Nyilván a pénzért is csinálják évtizedek óta, a show pedig egyre tökéletesebb lett. De úgy, hogy a lelket nem ölte meg. Szerető Szabolcs jegyzete.

Szerető Szabolcs
2012. 07. 12. 10:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor megszülettem, a korai évek útkeresésének kalauza, Jagger zenekarbeli riválisa, Brian Jones már halott volt, lelke ezer fehér lepke képében elszállt a híres Hyde Park-i koncerten, s az altamonti fellépésükön történt haláleset éppen lezárta a hippivilág ábrándos korszakát. Amely tudatmódosított világban sokáig élt, de amellyel igazán eggyé sohasem vált a Stones. A Jagger–Richards szerzőpáros szövegei túl okosak és kiábrándultak, a zenéjük meg túl nyers volt ehhez. És ahogy énekelték, ez csak rock ’n roll, vagyis nem akarnak semmiféle ideológia zászlajaként lobogni, társadalomkritikájukból nem lehet jelszavakat fabrikálni, nem hirdetnek megváltó tanokat, s életvezetési tanácsokért sem hozzájuk kell fordulnunk. Idővel klasszikussá értek, aztán mumifikálódtak, csak megőrizték életerejüket, mozgékonyságukat is. Meglehet, ravasz, fausti alkut kötöttek az ördöggel.

Fotó: Europress/Getty


Amikor megismertem a zenéjüket, a nyolcvanas években a Rolling Stones a magát adó szójátékkal már őskövületnek számított, a nagy túlélőnek, az elpusztíthatatlannak. Kész volt a közhelyszótár, amelyből azóta élnek a zenekarral foglalkozók. Amikor 1990 nyarán Prágában, zuhogó esőben először láttam–hallottam élőben az előzőleg Václav Havellel jattoló bandát, hát az maga volt a csoda. Ott és akkor elhittem, hogy a világ visszazökken, pardon: visszagördül a helyes kerékvágásba. A megérkezés, az addig mesterségesen elválasztott világok találkozásának pillanata volt az.

Nagy kérdés, mi az, ami miatt ma is milliók találgatják izgalommal, vajon elhangzik-e a rövid bejelentés arról, hogy Jagger, Richards, Ron Wood és Charlie Watts ismét a nyakába veszi a világot. A Stones titka nem lelhető fel a biográfiák adatainak kásahegyében, a zenekar tagjainak önmagát író botrányeposzában, legendáriumában. De akkor hol? A válasz banálisabb nem is lehetne: ott van mondjuk Mick, a zseniális előadóművész egy-egy színpadi gesztusában. Vagy amikor ’95 nyarán a Népstadion kivetítőjén úgy ötvenezren bámultuk, ahogy Keith kalapján a giccs határát súroló Angie alatt kopognak az esőcseppek (mert persze akkor is irgalmatlanul esett). Nyilván a pénzért is csinálják évtizedek óta, a show – aminek ugye folytatódnia kell – pedig egyre profibb, tökéletesebb lett. De úgy, hogy a lelket nem ölte meg.

Azt hiszem, a szabadság lelke lakik ebben a zenekarban, bármit jelentsen is ez. Ja, és a zenéjük az, ami igazán érdekes és értékes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.