Emlékházat kap a magyar mese fejedelme

A Lázár Ervin-művek szülőhelye a Tolna megyei Sárszentlőrinc. Rácpácegres és a Nagyszederfa táján most állandó emlékházat is kaphat az író.

rKissNelli
2012. 07. 19. 6:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lázár Ervin meséi a szenzáció erejével hatottak az 1970-es és 1980-as években, nem csak az összetéveszthetetlen mesefigurák, hanem a lázári etika miatt is. Műveit felnőttek s gyermekek egyaránt forgatták, Lázár Ervin mágikus realizmusa új színt jelentett a magyar irodalomban. Meséin lassan nemzedékek nőttek fel, elég megemlíteni az író nevét, s rögtön idézik Vacskamatit vagy Ló Szerafint, a nagyszívű Dömdödömöt vagy a Nagy Zoárdot, Mikkamakkát, Berzsián és Didekit vagy sok más mesealakját. A sikeres mesék mellett felnőtt prózaíróként is maradandó műveket hagyott hátra.

A Lázár Ervinre való emlékezés az elmúlt néhány évben nagy lendületet kapott, például egy virtuális kiállítás is készült az Országos Széchényi Könyvtár égisze alatt. Az író emlékházát a a Lázár-világ közepén, történeteiben csak Rácpácegresként emlegetett községben, vagyis a Tolna megyei Sárszentlőrincen hozza létre az önkormányzat megbízásából a Petőfi Irodalmi Múzeum. Sárszentlőrinc központjában, a Petőfi-emlékház melletti kézműves-házban kap helyet a szeptember közepétől látogatható Lázár Ervin-kiállítás, amellyel a felnőtt és a gyermeklátogatókat is szeretnék megszólítani. A tervek szerint a Petőfi és a Lázár kiállítás együtt „múzeumszigetként” várhatja a látogatókat a településen.


A Lázár-kiállítás fogadóterében a családi fotókon és portrékon keresztül bepillanthatunk majd Lázár Ervin életébe. Meghallgathatjuk meséit, amelyeknek egy részét ő maga mondja. A homage-fallal azt szeretné bizonyítani a kiállítás, hogy Lázár Ervint sok alkotó-barát vette körül, irodalmárok és képzőművészek, akiknek a műveiben ő maga vált mesehőssé. Réber László, Banga Ferenc, Szunyoghy András, Tettamanti Béla, Gyulai Líviusz, Vén Zoltán, Kő Pál, Orosz István, Kaján Tibor, Sajdik Ferenc, Babos Bertalan, Vagyóczky Károly és még sok más pályatárs művei szerepelnek majd a tárlaton. Az írói világot multimédiás eszközök, szimbólumerdő, Lázár Ervin íróasztala és polca jeleníti meg, bemutatnak lapozón és számítógépen kutatható anyagokat és a kutatószobában egy képgalériát is.

A meseszobát és az udvart a gyerekeknek és a mesekedvelőknek rendezik be. A szobában meserulett, nyomozós játék, bábszínház és mesefotel kap helyet. A ház udvarán Nagy Zoárd várja a vendégeket, de érdemes felkeresni a mesékből ismert Alsó-Rácegrespusztát is, ahol még áll a Lázár-történetekben megörökített Nagyszederfa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.