Gyöngyös: könyvritkaságok Mátyás király idejéből

A megújult gyöngyösi ferences könyvtár ékességét, a Magyarországon található legrégebbi könyvet egy lépcsőfordulónál befalazva találták meg.

Tölgyesi Gábor
2012. 07. 16. 7:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk egyetlen épen maradt, középkori eredetű műemlék könyvtára a gyöngyösi ferences kolostori könyvtár. Itt található a Gyöngyösi Kódex, a Gyöngyösi Szótöredékek, továbbá a Magyarországon található legrégibb, nyomtatott könyv, a Fust−Schöffer Biblia. A Fust−Schöffer Biblia 1462-ben, Johannes Gutenberg, a kézisajtó európai feltalálójának műhelyében készült.

A bibliotéka turisztikai fejlesztése idén júniusban fejeződött be. Uniós támogatással 130 millió forintból: látogathatóvá vált a könyvtár, a sekrestye, a kolostor kvadruma (kerengője) és a kertje. Ha a kolostor és a könyvtár valóban az 1300-as években épült, mint azt feltételezik − meglétének legrégebbi dokumentuma 1465-ből, az első okleveles említés 1475-ből származik −, akkor Magyarország legrégebbi, folyamatosan működő könyvtára. A könyvtárban Fáy Zoltán könyvtáros és Sarkadi József könyvtárvezető kalauzolt minket.


Elsőként azt a tudománytörténeti szenzációt idézték meg, amikor 1998. április 28-án a ferences templom lépcsőfeljárójánál három köbméternyi könyvet találtak befalazva, gondosan becsomagolva: 302 régi nyomtatványt, levéltári iratot, feljegyzést, köztük a Fust−Schöffer Bibliát. Mindezeket 1946-ban rejtették el a barátok, a politikai viharfelhőket látván döntöttek úgy, ha megsemmisítenék a hagyatékukat, legalább ennyi maradjon fenn. Érdekesség: mikor a befalazott kincseket megtalálták, az egyik barát, Buczkó Atanáz, aki részt vett a könyvek elrejtésében, még élt. Kérdezték, miért nem szólt e könyvek hollétéről. Nem tehette, fogadalmat tett, a társai pedig, akik a fogadalom alól feloldhatták volna, már nem éltek.

Egy csodálatos világ tárulhat ki előttünk, ha a megfelelő könyvet nyitjuk ki. Képünkön Sarkadi József könyvtárvezető

Fotó: Nagy Béla


A könyvtárban egyik ámulatból eshetünk a másikba: láthatjuk az első magyar nyelvemlékeket, az első magyar nyelvű bibliákat, áhítatos könyveket, matematikai és orvostudományi ritkaságokat. Izgalmas a kora újkorban átkötött könyveket is lapozgatni. Az egyikben azt a kézírásos feljegyzést találjuk, hogy a Bibliotheca Corvinianából származik. Bár korvináknak a tudomány csak a kódexeket fogadja el, e könyv is Mátyás király megrendelésére készült.

A gyöngyösi kolostor mártírja Kiss Szaléz szerzetes. A gyónási titkot őrizve halt meg koncepciós perben a kommunizmus idején 1947-ben, miután a nácik üldöztetését túlélte. A gyöngyösi ferences könyvtár róla is megemlékezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.