Shakespeare szemével láthatják Londont

Az 1623-ban kiadott első Shakespeare összes és a drámaíró műveinek egy 1970-es, Nelson Mandeláék által a börtönben kézről kézre adott olcsó kiadása keretezi a British Museum Shakespeare-nek szentelt kiállítását, amely nemcsak a drámaírót és korát, hanem műveinek máig tartó hatását is bemutatja.

PR
2012. 07. 19. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csütörtöktől látható Shakespeare: Staging the World című kiállítás egyik kiemelkedő darabja a Robben-szigeti Biblia néven elhíresült Shakespeare-drámagyűjtemény, amelyet titokban olvastak az apartheid üldözöttjei a dél-afrikai szigeten lévő börtönben. A kötet a szigeten raboskodó Sonny Venkatrathnamé volt, aki hindu vallási könyvnek álcázva tartotta magánál. A Shakespeare összest kézről kézre adták a rabok, akik közül Venkatrathnam kérésére többen megjelölték benne legkedvesebb részeiket. A kiállított példány a Julius Caesar című drámánál van nyitva, ahol „A gyáva többször hal meg sír előtt, / A bátor egyszer ízli a halált” sorok mellett Nelson Mandela aláírása szerepel, valamint a dátum: 1977. december 16.

A brit kultúrát ünneplő London 2012 Fesztivál alkalmából a Royal Shakespeare Companyval közösen megrendezett kiállításon mintegy kétszáz a bárdhoz kapcsolódó tárgy – írás, régi film, kosztüm, rajz és festmény – szerepel. Többségük a XVI. század végéről, illetve a XVII. század elejéről való. A látogatók a brit bárdot korabeli környezetében ismerhetik meg, London úgy tárul fel a szemük előtt, ahogy annak idején a drámaíró láthatta.

A különlegességek között a Sir Thomas More című mű egyetlen fennmarad munkapéldányának tartott kéziratba is betekinthetnek az érdeklődők. De olyan szokatlan tárgyak is szerepelnek, mint például egy barna medve koponyája, ugyanis a medvék és kutyák harca kedvelt szórakozási formának számított 400 évvel ezelőtt.

Egy Kr. e. 43-42-ből származó apró aranyérme Julius Caesart idézi fel: Brutus és társai hordták maguknál összeesküvésük szimbólumaként. A kiállításon a Royal Shakespeare Company előadásának részletét is vetítik: a videón Paterson Joseph az érmével a kezében játssza Brutust.

A november 25-éig látogatható kiállítás egyúttal a drámaíró emléke előtt tisztelgő Shakespeare Világfesztivál (World Shakespeare Festival) novemberig tartó rendezvényeinek sorába illeszkedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.