Szenzációsnak ígérkezik a pekingi opera

A Vörös szikla című pekingi opera-darabot mutatja be szerdán és csütörtökön a Pekingi Nemzeti Nagyszínház a Magyar Állami Operaházban. A fellépés a szerda délelőtti főpróba alapján szenzációsnak nevezhető, a káprázatos jelmezeket felvonultató darabban időnként ötvenen is mozognak egyszerre a színpadon.

Grund
2012. 07. 04. 14:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pekingi nagyszínházban csaknem 60 előadást megért Vörös szikla ötvözi a tradicionális kínai opera, a távol-keleti népzene és a nyugati muzsika motívumait, zenéjét az egyik legismertebb kínai komponista, Csu Sao-ju (Zhu Shaoyu) dolgozta át. A művet, amely hat rövid felvonásból áll, két részben adják elő. Az előadások előtt Rudolf Péter tolmácsolja a főbb ismereteket a pekingi opera sajátosságairól. Kínában több mint 300 dramatikus műfajt ismernek és többségüket játsszák is. Ezek közül a pekingi opera nem tartozik a legrégebbiek közé, a XVIII. században kezdték játszani. Keletkezését 1790-hez kötik, amikor négy társulat érkezett Pekingbe Csien-lung császár születésnapjának ünneplésére.


Az előadás az európai fogalmak szerint nem opera, hanem az ének, a tánc, a beszéd, az akrobatika és a harcművészet rendkívül harmonikus és virtuóz keveréke. Négy alapszerepkört állít színpadra: férfit, nőit, festett arcút és komikust. Ezek további alcsoportokra oszlanak életkorok és jellemek szerint, például fiatal írástudó férfi, fiatal nő vagy gonosz amazon, a jellemek különbözőségét az arcfestés is kifejezi. A szerda délelőtti főpróbán elhangzott, hogy a jövendő művészek sokoldalú és igen kemény képzését már 6-7 éves korban speciális iskolákban kezdik el. Aki a későbbiekben valamilyen szerepkört elnyer, abban lép színre pályája során.

A Vörös szikla alapjául szolgáló történet a kínai irodalom négy legismertebb regényének egyikét, A három királyság történetét dolgozza fel. A XIV. században, a Han-dinasztia idején játszódik, amikor három királyság harcolt a Jangce folyó körüli területekért. Az opera ennek a harcnak az egyik leghíresebb momentumát, a Vörös Sziklánál lezajlott csatát mutatja be a közönségnek ismert kínai énekművészek tolmácsolásában. A Pekingi Nemzeti Nagyszínház és a Wu Promotion elsőként a bécsi Burgtheaterbe vitte a Vörös Sziklát, majd a társulat szerdai és csütörtöki budapesti fellépése után a Prágai Nemzeti Színházban vendégszerepel. A vendégjáték alkalmából Budapesten tartózkodó Csen-Ping (Chen Ping), a pekingi Nemzeti Előadó-művészeti Központ (NCPA) elnöke és Káel Csaba, a Művészetek Palotája vezérigazgatója pénteken együttműködési megállapodást ír alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.