„Tiszta, csendes, letisztult” világba léphetnek be

Építészeti modelleket mutat be, és a csendet, a letisztultságot, az újszerűséget kívánja hangsúlyozni a 13. velencei nemzetközi építészeti kiállítás magyar pavilonjának tárlata.

WL
2012. 07. 14. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint azt Gulyás Gábor, a Műcsarnok igazgatója, a Velencei Biennále nemzeti biztosa elmondta, az augusztus 29-től november 25-ig tartó tartó eseményen Bachmann Bálint, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karának dékánja Markó Balázzsal, a gödöllői Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának oktatójával közösen nyerte el pályázaton a magyar pavilon kiállításának szervezési jogát.

Nyertes koncepciójuk szerint építészhallgatók kaptak lehetőséget arra, hogy modelljeikkel megmutassák, mit gondolnak a modern építészeti térformálásról. Mellettük közismert, neves építészek is jelentkezhettek megvalósult vagy meg nem valósult terveik alapján készült modellekkel.

Bachmann Bálint azt mondta, pályázat útján választották ki a kiállításon szereplő alkotásokat. Ennek kapcsán összesen több mint ötszáz modellt állítanak majd ki a magyar pavilonban. A pályázókat nemcsak a tervezésben komoly szerephez jutó Pécsi Tudományegyetem Breuer Marcell Doktori Iskola és a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar hallgatói közül várták, a nyílt pályázatra mind a hét hazai építész és építőművész képzőhely, sőt 7-8 horvát, német, osztrák és román intézmény figyelmét is felhívták, a kiállításra kerülő művek így hat ország alkotóitól származnak.

Markó Balázs azt mondta, a magyar pavilont felkereső, akár háromszázezer ember „tiszta, csendes, letisztult” világba lép be; a maximálisan 21x21x21 centiméteres teret kitöltő modellek például mind fehérek lesznek. „A mai trendek azt mutatják, hogy harsány környezetben, gyors információátadásra törekszenek a kiállítók; mi ebből szeretnénk visszalépni, s azt mondjuk: kapjon teret a munka, a hallgató, az iskola.”

Bachmann Bálint korábban az MTI-nek azt mondta: koncepciójuk térbeli folytatása a két évvel ezelőttinek, amikor a magyar pavilonban a vonalat alkalmazták az építészeti gondolat átvitt értelmű megfogalmazására, valamint a mesterségbeli, kézműves-tudásbeli gondolat közvetítésére.

A Modell című pályamű a generációk közti kommunikáció fontosságát hangsúlyozza, mely többek között a rendkívül sikeres nemzetközi hallgatói pályázatra – mely a space maker nevet viseli – beérkezett körülbelül 550 makettet mutatja be.

A Velencei Építészeti Biennále a világ legjelentősebb szakmai kiállítása, amely a több mint 100 éves képzőművészeti biennále rendszeréhez hasonlóan szerveződik 1980 óta. A nemzetközi rendezvényen a központi kiállítás mellett több mint 50 ország vesz részt a nemzeti pavilonokban látható tárlatokkal.

Magyarország a rendszerváltás időszakában vett részt először a Velencei Építészeti Biennálén, akkor organikus építészek mutatkoztak be csoportosan, nagy sikerrel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.