L. Simon László, aki kulturális ügyekért felelős államtitkárként kezdeményezte az egyeztetés összehívását, elmondta: az elavult kitüntetési rendelet átalakítását két dolog is motiválja. Egyrészt az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) több ágazatot átfogó kitüntetési rendszerét a tárca egységesíteni szeretné, másrészt az érvényben lévő rendelet által szabályozott kitüntetések száma és az ezekkel járó díjazás az elmúlt évtizedben devalválta az állami elismerések értékét – olvasható az államtitkárság közleményében. L. Simon szerint az állami kitüntetések presztízsét a javaslatot tevő szakmai kuratórium legitimációja, az egy évben adható díjak száma és az ezekkel járó összegek nagysága határozza meg.
Az összegzés szerint az államtitkár ismertette azt az elképzelést, amely szerint a díjazottakat több évre felkért kuratóriumok jelölhetnék. A grémiumok összetételére az adott terület szakmai szervezetei tennének javaslatot. A kuratóriumi tagok az adott terület legszélesebb körben elismert, sok esetben az adott kitüntetéssel már rendelkező képviselői lennének, akiknek a díjakra tett javaslatát a minisztérium elfogadná. Az egyeztetésen megvitatták, hogy a testületek mandátuma hány évre szóljon, a szakmai szervezetek végül az ötéves ciklust támogatták.
Komolyabb lenne az anyagi elismerés
Az államtitkár a szakmai szervezetek képviselői előtt vázolta azt az elképzelést is, miszerint a jelenleginél jóval komolyabb anyagi elismerés társulna a kitüntetésekhez, hiszen tarthatatlan, hogy a komoly életműveket és szakmai teljesítményeket elismerő, úgynevezett középdíjakkal bő egy évtizede bruttó kettőszázezer forint jár. L. Simon László hozzátette, a kitüntetésekkel járó jutalomösszegek emelését az NKA-törvény módosítása teszi majd lehetővé, és a díjazásra akkor is nagyságrendekkel többet fordít majd az állam, ha az egyes kitüntetésekből minden évben a jelenleginél kevesebbet adnak ki – olvasható a közleményben.
A kitüntetések számának meghatározásakor az államtitkárság a javaslatát az arányosság és a korábbi évek felterjesztései alapján alakította ki. A szakmai szervezetek egy része a csökkenő kitüntetésszámot ugyan vitatta, bár összességében az elvekkel mindenki egyetértett. A szakmai szervezetek képviselői megfogalmazták azt is, hogy a díjak számának csökkenését támogatni tudják, amennyiben az elismerésekhez járó összegek a tervezet szerint kerülnek be a végleges rendeletbe.
A tájékoztató szerint L. Simon László a találkozó végén elmondta: az egyeztetés alapján az államtitkárság elkészíti az új rendelet tervezetét, és amennyiben a tárca vezetése is támogatja, a közigazgatási egyeztetés keretében a szakmai szervezetek is megkapják majd véleményezésre.
Az egyeztetésen az Erdélyi Magyar Írók Ligája; a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület; a Fiatal Írók Szövetsége; a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület; az Írók Szakszervezete; a József Attila Kör; az Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete; a Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit Kft.; a Magyar Filmművészek Szövetsége; a Magyar Fotóművészek Szövetsége; a Magyar Írószövetség; a Magyar Jazz Szövetség; a Magyar Játékszíni Társaság; a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége; a Magyar Képzőművészeti és Iparművészeti Társaságok Szövetsége; a Magyar Muzsikus Fórum; a Magyar Műfordítók Egyesülete; a Magyar Művészeti Akadémia; a Magyar Színházi Társaság; a Magyar Táncművészek Szövetsége; a Magyar Teátrumi Társaság; a Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége; a Magyar PEN Club; a Magyar Zenei Előadóművészek Társasága; a Magyar Zenei Tanács; a Magyar Zeneszerzők Egyesülete; a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia; a Szépírók Társasága; valamint a Zenetudományi és Zenekritikai Társaság vett részt.