Filmfesztivállal emlékeznek Bujtor Istvánra Balatonszemesen

Kétnapos filmfesztivállal emlékeznek Bujtor István színész-rendezőre Balatonszemesen augusztus 19-én és 20-án. Az idén harmadszor megrendezett filmes seregszemlén 21 filmet vetítenek le.

Grund
2012. 08. 17. 11:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nyármarasztó 2012 rendezvénysorozat keretében meghirdetett Bujtor István Filmfesztiválon barátok és tisztelők, a Bujtor-filmek rajongói emlékeznek „arra a nagyszerű emberre, akinek mindene volt a Balaton – meg a jókedv és vidámság” – írta a rendezvényről a szervezők nevében a Magyar Versmondók Egyesülete.

A fesztivál megpróbálja a művész mellett a humort és a költészetet is visszaadni a filmvásznon. A seregszemlére (a részletes program a Vers.hu oldalon olvasható) olyan kisjátékfilmekkel neveztek független filmes alkotók, amelyek Bujtor István szellemi örökségét vállalva elsősorban a vidámság, a könnyedség és a humor jegyében készültek.

A versenyprogram zsűrijében Dékány István filmrendező, Kalász József rendező, a Magyar Független Film és Video Szövetség (MAFSZ) elnökségi tagja és Kiss László versrendező, a Magyar Versmondók Egyesülete és a Latinovits Alapítvány kuratóriumának elnöke foglal helyet.

A rendezvény vasárnap 10 órakor kezdődő megnyitójára, és az azt követő vetítésekre a Bujdosó pincébe várják az érdeklődőket, hétfőn 13 órakor a díjakat átadó testvér, az alkotótársként is Bujtorral együtt dolgozó Frenreisz Károly zeneszerzővel, a legendás Locomotiv GT alapítójával találkozhat a közönség a harmadik testvérről, Latinovits Zoltánról elnevezett művelődési házban.

A fesztivál zárásaként aznap este 21 órakor a Kertmoziban levetítik A pogány Madonnát, melyben a rendőrnyomozó Ötvös Csöpi alakjában Bujtor István is „jelen lesz”. A film érdekessége, hogy ezzel ő indította el a magyar akciófilmek sorozatát.


A három évvel ezelőtt, 67 éves korában elhunyt színész-rendező, forgatókönyvíró, producer négy évtizedes pályafutása alatt játszott Győrben, a József Attila Színházban, Pécsett, a Vígszínházban, volt a Mafilm társulatának tagja, ezután Székesfehérvárhoz kötötte szerződés, 2007-től haláláig pedig a veszprémi Petőfi Színház igazgatója volt.

Bujtor István számos nagy sikerű filmben szerepelt, de talán legnagyobb sikerét a magyar Piedone, Ötvös Csöpi megszemélyesítőjeként aratta. Az ötletet az adta, hogy annak idején Bud Spencer, a népszerű Piedone-sorozat főszereplője, akinek ő kölcsönözte a magyar hangját, egy találkozásuk alkalmával felvetette a színésznek, ő is lehetne egy ilyen sorozat főszereplője. Az ötletet 1980-ban valósította meg.

Az Ötvös Csöpi-sorozat darabjai igazi közönségfilmek, itthon több mint egymillió nézőjük volt, és bemutatták őket Nyugat-Európa csaknem valamennyi televíziójában is. Nem véletlen, hogy Bujtor István ezeknek a filmeknek a helyszínéül a Balatont és környékét választotta. Így „csempészte be” alkotásaiba kedvenc hobbiját, a vitorlázást, amelyben hatszoros magyar bajnoknak mondhatta magát.

Bujtor István 2009. szeptember 25-én hunyt el. Balatonszemesen temették el, bátyja, Latinovits Zoltán mellé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.