István király: nem érheti kritika Erkel utolsó operáját

Ismét előadják Erkel Ferenc utolsó befejezett operáját, az István királyt. „A mű szövegválasztását művészi, irodalmi, színházi, sőt teológiai téren sem érheti kritika” – véli Kassai István zongoraművész.

tgi
2012. 08. 20. 15:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdagréti Szent Angyalok-templom lesz augusztus 25-én a koncertszerű előadás helyszíne, az operát legutóbb az Erkel-évben, 2010-ben a komáromi Monostori erődben szólaltatták meg – nagyon nagy siker volt. Akkor és most a MÁV Szimfonikus Zenekar a produkció közreműködője, Csányi Valéria vezényletével.

A címszerepben változás lesz: Jekl Lászlót Gurbán János váltja. Gizella királyné Bokor Jutta, Imre herceg Nyári Zoltán lesz, a horvát fejedelem lányát, Crescimirát Bazsinka Zsuzsanna, Barang sámánt pedig Szüle Tamás alakítja ezúttal is, énekel az István király kórus, amit a zeneszerző leszármazottja, Somogyvári Ákos vezet.

Szent Istvánról már 1846-ban operaszöveget akart írni Erkelnek Gaal József, ez a terv akkor nem valósult meg. Később Dobsa Lajos szomorújátéka alapján Molnár György írta meg a librettót. Erkel még abban az évben elkészült két felvonás zenéjével. Megakadt a munkában, ezért 1880-ban Váradi Antallal átdolgoztatta a szövegkönyvet. A komponálást 1882-ben fejezte be, a hangszerelést Erkel Gyula, kisebb részt Erkel Sándor készítette el édesapjuk ellenőrzése mellett.

 

A mű 1885. március 14-i bemutatója elsöprő közönségsikert hozott – mondta el a távirati irodának Kassai István zongoraművész, Erkel-kutató. A zeneszerző halála után, a millennium évében (1896) az operát Erkel fiai 14 betéttel kibővítették, a Szent Imre-évben (1930) viszont a felére húzták. A műből rádiófelvétel 1993-ban készült, viszont az operát teljes egészében átdogozták.

Kolozsvárott az operát 1996 óta repertoáron tartják, minthogy azonban erőik végesek, a rendkívül nagy együttesre írt művet csak rövidítéssel tudják előadni. A 2000-ben készült Musica Hungarica által kiadott hanglemezhez az eredeti partitúrát használták fel, viszont a műnek csak mintegy a fele hangzik el. „Eredeti formájában teljes egészében először Komáromban szólaltattuk meg újra, 2010. július 10-én” – fűzte hozzá a kutató.

Egy mélyen hívő ember remekműve

„Az István király egy mélyen hívő ember remekműve. Színpadán négy olyan szereplő van, akik a magyar történelemben kulcsszerepet játszottak, és akiket a katolikus egyház szentként tisztel: István király, Gizella királyné, Imre herceg és Gellért püspök” – emelte ki Kassai István. István király, hatalmának csúcspontján, 1031-ben Székesfehérváron egyetlen életben maradt fia megkoronázására készül, hogy Imre fia a horvát fejedelem lányával kötendő házassága után legitim királyként az Árpád-ház folytonosságát biztosíthassa.

Egyes források szerint szeptember 2-án érte el Istvánt a hír, hogy fia, Imre vadkan áldozata lett egy vadászaton. Az opera szövegkönyve szerint a herceget, ahogy Vazult is, a későbbi király, Orseolo Péter ölette meg. A királyi családot körülvevő minden szereplő érzelmektől, indulatoktól vezérelve cselekszik, István az egyetlen, aki a helyzetnek megfelelő legjobb döntéseket hozza.

„Zenei tekintetben ez az opera Erkel egyik legérettebb alkotása, a hetvenöt éves szerző kora operáinak minden újdonságát alkalmazta benne. Szövegválasztását művészi, irodalmi, színházi, sőt teológiai téren sem érheti kritika” – hangsúlyozta a zongoraművész.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.