Megvan a győztes az Iparművészeti Múzeum tervpályázatán

A Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. tervei alapján újulhat meg az Iparművészeti Múzeum (IMM) épülete és készülhet el az intézmény bővítése; az IMM elképzelései szerint 2016–2017-re elkészülő beruházás keretében új épületszárny is épül a Lechner-palotához.

Grund
2012. 08. 10. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Takács Imre főigazgató a pénteki eredményhirdetés előtt felidézte: mára sajnos veszélyes állapotba került a Lechner Ödön által tervezett szecessziós palota, ezért a kormány 2011 decemberében rekonstrukciós tervpályázat kiírásáról döntött.

A május 8-án közzétett felhívásra beérkezett pályaműveknek tartalmazniuk kellett az 1896-ban elkészült palota építészeti, műszaki és műemléki rekonstrukciós tervét, valamint a Hőgyes Endre utcai, máig megvalósulatlan épületszárny beépítési tervét. A pályázóknak javaslatot kellett továbbá tenniük a létrehozandó Magyar Design Múzeum elhelyezésére a komplexumon belül, valamint az épület környezettudatos, gazdaságos működtethetőségének biztosítására. Jékely Zsombor főigazgató-helyettes, a bírálóbizottság szakmai titkára közölte: a július 16-i határidőig 35 pályamű érkezett be, formai okok miatt azonban a zsűri három pályázat kizárásáról határozott.

Az 5 millió forinttal járó első díjat a Vikár és Lukács Építész Stúdió érdemelte ki, a 4 millió forintos második díjat a bírálók a Balázs Mihály Építész Műterme Kft.-nek ítélték, míg a harmadik helyen megosztva az Építész Stúdió Kft. és a Lévai Tamás/Tarka Kft. végzett; ők 2,5-2,5 millió forintot vehetnek át.

Megvételben részesültek továbbá egyenként bruttó 1 millió forint díjazással a CET Budapest Kft./Archigeo Bt., a Dobai Építésziroda Kft., a Mérték Építész Stúdió Kft., a Gettoplan Bt., az MNDP Építőművészeti Kft., valamint a Finta és Társai Építész Stúdió Kft. által készített pályaművek.

Takács Imre szerint a kiviteli tervek elkészítésére 140 millió forintot fordíthatnak; az EU-s forrásokból tervezett beruházás becsült költsége 15 milliárd forint lesz. Az IMM új egységeként jön majd létre a Magyar Design Múzeum, mely a kortárs hazai formakultúra és divat remekeit mutatja majd be a hazai és külföldi közönségnek, részben az IMM gyűjteményében már ma meglévő, részben a jövőben megvásárolandó tárgyakon keresztül.

A főigazgató becslése szerint a kiviteli tervek elkészülte és az engedélyeztetési folyamat lezárulta után az építkezés 3-4 évet vehet igénybe, így a megújult Iparművészeti Múzeum 2016–2017-ben nyithatja meg kapuit. A tervpályázattal kapcsolatos dokumentumok, köztük a rekonstrukció tervezési programja a www.imm.hu/tervpalyazat honlapon olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.