1956: az öröm és a lelkesedés arcai

Öröm, elszántság és fájdalom. 1956 - Szabadnak lenni jó! címmel nyílt kiállítás kedden a budapesti Rádió- és Televíziótörténeti Múzeumban.

thy
2012. 10. 16. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gazsó L. Ferenc, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgató-helyettese a megnyitón rendhagyónak nevezte a kiállítást, mivel a szigorúan vett eseménytörténet helyett ezúttal a visszanyert szabadság feletti öröm pillanataival és személyes sorsokkal találkozhat a látogató, ugyanakkor az események kronológiája is megelevenedik a figyelmes tekintet számára. A kiállításon berendeztek egy alkalmi stúdiót is, a parlamenti stúdió élethű mását, amelyben korabeli iratok, tárgyak idézik meg a forradalmat, a helyiséget, ahonnan Nagy Imre beszédei elhangzottak. A kiállítás címéről elmondta: azért esett erre a választás, mert „szabadság nélkül nem tudunk élni”. Hozzátette, hogy a kiállítás egyben főhajtás is a forradalom áldozatai előtt.


Tallai Gábor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója utalt rá: a rendszerváltoztatás után a forradalom és szabadságharc igazodási pont lett, amire minden politikai szereplő az új demokrácia alapköveként tekintett. 1956 emlékezete a rendszerváltásig tabu volt, ám akkor annak története egyből „hivatalossá vált”, ami azzal is járt, hogy mielőtt megismerhettük volna a személyes történeteket, történelemmé nyilvánítottuk. Ezzel kapcsolatban a következő hasonlattal élt: olyan ez, mintha kenyeret akarnánk sütni anélkül, hogy a hozzávalókat tésztává gyúrnánk.

Tallai elmondta azt is: a történetekből csak akkor válik történelem, ha a feldolgozás folyamatát tiszteletben tartjuk, gyászmunka, áldozatok számba vétele, majd igazságtétel, a morális értékrend helyrebillentése. Szerinte az 1989 utáni korszakot „a diktatúra örököseinek és a demokratikus ellenzéknek intellektuális élet-halál harca jellemezte”, így elmaradt a személyes történetek feldolgozása.


Rámutatott, hogy a tárlat erre tesz kísérletet, visszatér oda, „ahonnan akkor, a szabadság első pillanataiban el kellett volna indulnunk”. Kiemelte továbbá, hogy a november 10-ig látható tárlaton személyes történeteket mutatnak be, „örömöt, tétova vágyakozást, elszántságot és fájdalmat”. „Ezek az emberek áldozatukkal és bukásukkal a teljes huszadik századot változtatták meg” – fogalmazott, kiemelve, hogy a kommunizmus időszámítását 1956 előttre és utánra kellene tagolni.

A programigazgató beszédében köszönetet mondott MTI fotósainak is, akiknek a képét felhasználták: Müller Lajosnak, Munk Tamásnak, Bojár Sándornak, Samai Antóniának, Bányász Anninak, Kovács Ferencnek, Fényes Tamásnak, Fehérvári Ferencnek, Gárdos Péternek, Kulka Ernőnek és Jármai Bélának. A kiállításhoz rendhagyó történelemórák is társulnak, amelyek a forradalom egyik helyszínén, a Magyar Rádió épületében működő Rádió és Televíziótörténeti Múzeumban idézik meg a kor hangulatát hangban és képben is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.