A társulatalapító szobrát avatták fel Zalaegerszegen

Felavatták Ruszt József emlékszobrát pénteken Zalaegerszegen, a Hevesi Sándor Színházban.

TK
2012. 10. 12. 20:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Béres János szobrászművész bronzalkotása méltó emléke a zalaegerszegi állandó színház három évtizedes történetének és tisztelgés az alapító előtt, akinek óriási szerepe volt abban, hogy a Hevesi Sándor Színház a város, a megye, az ország egyik legfontosabb színjátszó helyévé váljon – fogalmazott köszöntőjében Balaicz Zoltán alpolgármester (Fidesz–KDNP).

Mint felidézte, az állandó színház története harminc évvel ezelőtt kezdődött Zalaegerszegen. A Hevesi Sándor Színház épületét 1983. október 11-én nyitották meg, de Ruszt József már egy évvel korábban megalapította a társulatot, fiatal színészeket szerződtetett, külső helyszíneken nívós előadásokat állítottak színpadra.

Tucsni András dramaturg, aki 1975-től dolgozott együtt Ruszt Józseffel, így fogalmazott: Ruszt József a semmiből hozta létre a zalaegerszegi színházat, meghatározó egyéniség, színészpedagógus volt, az élet minden „porcikáját” ismerte, humánumával, ironikus bölcsességével minden embernek tudott valami pluszt adni.

Sztarenki Pál, a színház művészeti vezetője köszöntőjében felidézte, hogy amikor a zalaegerszegi színház első komoly nemzetközi sikerét aratta Arezzóban a Ruszt József által rendezett Csodálatos mandarinnal, a díj összegéből a színházalapító mellszobrot készíttetett Béres János szobrászművésszel Hevesi Sándorról, a színház névadójáról. A szobor ma is látható a színház nézőtéri csarnokában.

A művészeti vezető kiemelte: a harmincéves jubileumát ünneplő Hevesi Sándor Színház vezetősége úgy szeretne tisztelegni Ruszt József életműve előtt, hogy szintén Béres János szobrászművészt kérte fel a színházalapító mellszobrának elkészítésére.

„Ruszt József minden színházi gesztusával azt az örök értéket képviselte, amely szerint ha túlélhető programot szeretne magának az emberiség, azt csakis a humánum, a szépség, a szabadság, a demokrácia örökségének sorvezetőjén belül találhatja meg” – fogalmazott Sztarenki Pál.

Ruszt József (1937–2005) Kossuth-díjas rendező csaknem 45 évi munkássága során több mint kétszáz előadást rendezett, ebből 23-at Zalaegerszegen. 1982-ben alapítója, majd 1986-ig igazgató-főrendezője volt a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színháznak. A teátrum megnyitásakor vitte színre Madách Imre Az ember tragédiája című művét, amelyet aztán 2004-ben, egy évvel a halála előtt újra megrendezett Zalaegerszegen. Ugyanebben az évben színház- és társulatteremtő tevékenységéért Pro Urbe díjat vehetett át Zalaegerszegen.

Ruszt 1963 és 1974 között a debreceni Csokonai Színház, 1978-ig pedig a kecskeméti Katona József Színház, majd a Népszínház rendezője volt. A Nemzeti Színházban 1982-től, Szegeden 1988-tól rendezett. 1990-ben egy színészcsoporttal kivált a szegedi színház társulatából, és megalapította a Független Színpadot, amely 1991 óta Budapesten működik. Klasszikus darabokat is újabb rendezői felfogásban állított színpadra, újításai gyakran meghökkentőek voltak. 1995-től a Budapesti Kamaraszínház művészeti vezetője volt, de többször vállalt vendégrendezést vidéki színházakban is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.