Dalok a 007-es luxusautójából

Öt évtizede a zeneipar is kemény harcot folytat James Bond kegyeiért. Presztízsértékű, ha valaki a 007-es aktuális történetét dalban mondhatja el.

Son
2012. 10. 05. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első James Bond-film zenei betétjét, amely azóta valamilyen formában minden filmben visszatér, Monty Norman komponálta és a John Barry & Orchestra adta elő. Az alapmotívumot számos zenész – köztük Moby, John Zorn, The Skatalites – feldolgozta, de az eredeti olyan örök érvényű, mint mondjuk a Rózsaszín Párduc surranó muzsikája:

Az Oroszországból szeretettel című filmtől, amelyet Matt Monroe jegyez, már a nemzetközi zenei élet legnagyobbjai vezették be a 007-es soron következő sztoriját. Bond zeneileg is naprakész figura, az épp aktuális trendek szerint komponált dalait csakis toplistás énekesek énekelhetik.

A harmadik, 1964-es James Bond-sztori volt minden szempontból az első igazi nagy dobás, a betétdal feléneklésére Shirley Bassey-t sikerült megnyerni. Jó döntésnek bizonyult, a jól végzett munkáért pedig két másik járt: a Gyémántok az örökkévalóságnak 1971-es, majd a Moonraker 1979-es főcímdala.

Az örökzöld Goldfinger:


A soron következő film főcímdalát a korszak dzsigolója, Tom Jones tudhatta magáénak:


Roger Moore színre lépésével zeneileg is erős váltás történt a 007-es történetében. A Paul és Linda McCartney, valamint a Wings által írt Live and Let Die-t még Oscar-díjra is jelölték. Évtizedekkel később pedig a Guns and Roses dolgozta fel, és kreált belőle újra slágert.

Az eredeti így hangzott:


Az újabb 007-es filmek zenéi közül toronymagasan még mindig a rocknagymama slágere vezet. Tina Turner mellett a U2 is részt vett a projektben, ők hangszerelték ugyanis a GoldenEye-t.


Régebben is voltak mellényúlások, de a legutóbbi főcímdalok egyáltalán nem sikerültek valami jól. Ezt a középszerűséget pedig a világ megmentésére felesküdő titkosügynök nem igen engedheti meg magának. Az alkotók is megunták a másodvonalbeli szerzeményeket, előbányászták hát a jól bevált receptet a fiók mélyéről: szakmai pletykák szerint a Skyfall Shirley Bassey dalainak a hangulatára hajaz. A dalt a pimaszul fiatal popikon, Adele énekelte fel.

A Skyfall október végi hazai premierjére ugyan még várni kell, de addig is itt a legújabb betétdal a nyughatatlan James Bond-rajongóknak:


További izgalmak és érdekességek a James Bond jubileumról itt »»»

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.