Az előadás a japán nó színház hagyományait fejleszti kortárs operává. A cselekmény a hadviselés történetének három állandó szereplője a kém, a harcos és az egyszerű zsoldos históriája – olvasható a Budapesti Fesztiválközpont tájékoztatójában.
A War Sum Up az ármánnyal, cselszövéssel, gyilkolással fémjelzett és láthatólag soha véget nem érő háborúk legfrissebb értelmezése. Szereplői istenek, démonok és emberek, a produkcióban a keleti hagyományokat, a nyugati kultúrát és a XXI. század teatralitását ötvözik.
A Hotel Pro Forma a japán kultúra ősi elbeszélő módját máig őrző rajzolt történetek, a mangák képes beszédét vitte színpadra. A dalszövegek a több száz éves nó színház mestereinek szövegei alapján íródtak, a dallamok pedig a hagyományt a modernitással keverik.
A nó ősi zenés-táncos drámaformákból, a szentélyek, templomok előtti tereken a XII-XIII. századtól előadott különféle ünnepi játékokból fejlődött ki. A zenei kísérettel előadott, hagyományos japán színjátékforma a XIV. században vált önálló műfajjá. Az előadást a fényfestés újdonságai és a színpadi eszköztár szokatlan együtthatása teszi egyedülállóvá.
A játékmester szerepét Ieva Ezeriete, a zsoldost Aigars Reinis, a harcost Gundars Dzilums, a kémet pedig
Liga Paegle alakítja, a rendező Kirsten Dehlholm.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban