Hogyan jut el egy nép arra a pontra, amikor azt mondja: elég? Ismerjük a salgótarjáni sortűz körülményeit? Milyen 1956-ban a „nép ellenségeként” börtönbe kerülni? Miként működött akkor a rádió? Tudjuk, hogyan zajlottak azok a napok? Kivégzések, utcai harcok, internálások, elnyomás. Úgy érezzük, nem lehet eleget beszélni róla, főleg, amikor rádöbbenünk: nem tisztázódott minden részlet. A novemberben bemutatandó dokumentumfilm, A Szabadság Hősei ilyen és ehhez hasonló kérdésekre ad választ. Az alkotók célja, hogy méltóképpen emlékezzenek meg a forradalom eseményeiről, halottairól és hogy felhívják a fiatalok figyelmét arra, mennyire fontos történelmünk pontos ismerete.
A filmben szerepel Boross Péter egykori miniszterelnök, a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke; Dózsa László érdemes művész, aki két alkalommal tért vissza a halál torkából, és a 80 huszár és számos film és színpadi sikerdarabból ismert Dégi András, a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének (Pofosz) elnöke, aki a mártírként kivégzett Mansfeld Péter iskolatársa volt, valamint Szécsi István, a Pofosz hagyományőrző tagozatának elnöke, Bibó István és Kopácsy Sándor barátja és cellatársa is.
– Személyes motivációm volt a film elkészítésekor, mert nagyapám és több családtagom is érintett volt az ’56-os eseményekben: nagyapám a Corvin közben harcolt a felkelőkkel, de volt családtagom, aki Ózdon katonaként nem volt hajlandó a tömegbe lőni, amiért utóbb letartóztatták, és meg is ölték – nyilatkozta Nagy Sándor István, a dokumentumfilm rendezője az MNO-nak. – Célunk ezzel a filmmel, hogy az 1956-os forradalom eseményeiről a ma fiataljai számára is érdekesen beszéljünk. Ehhez mindenekelőtt a jelenlegi vizuális trendekhez, elvárásokhoz illeszkedő formát igyekeztünk kialakítani – tette hozzá Nagy, aki szerint kifejezetten modern az alkotás zenéje és képi világa, a vágással pedig már-már videoklip jellegű lett a dokumentumfilm. – Azt akartuk elérni, hogy a diákok ne kezdjenek el ásítani a film nézésekor – mondta, s emiatt sem lesz a végső változat hosszabb 50 percnél, bár azzal tisztában vannak a filmkészítők, hogy a forradalomról nem lehet még 500 perc terjedelemben sem kielégítő módon filmet készíteni. – Ez a hossz viszont jobban illeszkedik akár egy tanóra keretébe is – fogalmazott –, mert nem titkolt célunk, hogy akár oktatási segédanyagként is működjön A Szabadság Hősei.
A dokumentumfilm bemutatója november elején várható, s tárgyalások alatt áll a magyar televíziós sugárzás, valamint már most egyeztetnek vidéki tévécsatornákkal az alkotás vetítéséről.