Dokumentumfilm ’56-ról a fiatalok szemével

A Független Nemzeti Filmalkotók Közössége dokumentumfilmet készített A Szabadság Hősei címmel. A premier november elején várható.

Grund
2012. 10. 23. 12:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan jut el egy nép arra a pontra, amikor azt mondja: elég? Ismerjük a salgótarjáni sortűz körülményeit? Milyen 1956-ban a „nép ellenségeként” börtönbe kerülni? Miként működött akkor a rádió? Tudjuk, hogyan zajlottak azok a napok? Kivégzések, utcai harcok, internálások, elnyomás. Úgy érezzük, nem lehet eleget beszélni róla, főleg, amikor rádöbbenünk: nem tisztázódott minden részlet. A novemberben bemutatandó dokumentumfilm, A Szabadság Hősei ilyen és ehhez hasonló kérdésekre ad választ. Az alkotók célja, hogy méltóképpen emlékezzenek meg a forradalom eseményeiről, halottairól és hogy felhívják a fiatalok figyelmét arra, mennyire fontos történelmünk pontos ismerete.


A filmben szerepel Boross Péter egykori miniszterelnök, a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke; Dózsa László érdemes művész, aki két alkalommal tért vissza a halál torkából, és a 80 huszár és számos film és színpadi sikerdarabból ismert Dégi András, a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének (Pofosz) elnöke, aki a mártírként kivégzett Mansfeld Péter iskolatársa volt, valamint Szécsi István, a Pofosz hagyományőrző tagozatának elnöke, Bibó István és Kopácsy Sándor barátja és cellatársa is.


– Személyes motivációm volt a film elkészítésekor, mert nagyapám és több családtagom is érintett volt az ’56-os eseményekben: nagyapám a Corvin közben harcolt a felkelőkkel, de volt családtagom, aki Ózdon katonaként nem volt hajlandó a tömegbe lőni, amiért utóbb letartóztatták, és meg is ölték – nyilatkozta Nagy Sándor István, a dokumentumfilm rendezője az MNO-nak. – Célunk ezzel a filmmel, hogy az 1956-os forradalom eseményeiről a ma fiataljai számára is érdekesen beszéljünk. Ehhez mindenekelőtt a jelenlegi vizuális trendekhez, elvárásokhoz illeszkedő formát igyekeztünk kialakítani – tette hozzá Nagy, aki szerint kifejezetten modern az alkotás zenéje és képi világa, a vágással pedig már-már videoklip jellegű lett a dokumentumfilm. – Azt akartuk elérni, hogy a diákok ne kezdjenek el ásítani a film nézésekor – mondta, s emiatt sem lesz a végső változat hosszabb 50 percnél, bár azzal tisztában vannak a filmkészítők, hogy a forradalomról nem lehet még 500 perc terjedelemben sem kielégítő módon filmet készíteni. – Ez a hossz viszont jobban illeszkedik akár egy tanóra keretébe is – fogalmazott –, mert nem titkolt célunk, hogy akár oktatási segédanyagként is működjön A Szabadság Hősei.

A dokumentumfilm bemutatója november elején várható, s tárgyalások alatt áll a magyar televíziós sugárzás, valamint már most egyeztetnek vidéki tévécsatornákkal az alkotás vetítéséről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.