Ember a diktatúrában

Hamarosan személyesen is találkozhatunk Budapesten a Nobel-díjas Herta Müllerrel, addig is itt a róla szóló kiállítás a Szabó Ervin Könyvtárban.

rKissNelli
2012. 10. 07. 6:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Herta Müller-kiállítás előrejelzi a Nobel-díjas író novemberi látogatását is: november 9-én a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban olvas majd fel a Goethe Intézet és a könyvtár szervezésében. A vele való találkozás mindenképpen ritka alkalom, mert nem sokat jár Budapesten, és mert különben is visszahúzódó ember. A 2009-es irodalmi Nobel-díj óta interjút is nagyon keveset ad, és aki találkozott vele, egy törékeny, introvertált emberre emlékszik, aki nehezen oldódik fel, bár a legutóbbi budapesti közönségtalálkozóján állítólag ez is sikerült: barátsággal vált el az olvasóitól, szinte sajnálta, hogy látatlanban nem vállalt még egy két-vidéki látogatást is.


Ahhoz képest, hogy mennyire kevésnek látszik a most megnyílt kiállítás néhány molinója, nagyon sokat lehet időzni a könyvtár aulájában a képek, dokumentummásolatok és a filmrészletek között. Úgy érezzük, hogy megismerkedtünk egy kicsit Herta Müllerrel, akinek a személyes történetét nagyon nehezen lehetne elválasztani az irodalmi ténykedésétől. A kiállítás is ezt sugallja: amikor a végére érünk, leginkább azon gondolkodunk, milyen lehetett íróként, értelmiségiként és német kisebbségiként élni Ceausescu Romániájában, a felbontott levelek, cenzúrázott könyvek, kiborogatott íróasztalfiókok, megölt vagy beszervezett barátok világában, ahol a hallgatás – Herta Müller legalábbis így érezte – beleegyezés lett volna. Szerencsétlen korban született Herta Müller, de mégis szerencsés ember volt: fiatalon szembesült azzal, hogy apja annak idején beállt az SS-be, az ő ifjúságát pedig a Securitate nyomorította meg, így talán természetes is volt neki, hogy egyik erőszakra, szélsőségre nem lehet válasz egy másik. Azért, ahogy a magas színvonal mellett műveiben és a gondolkodásában is ember tudott maradni ebben az őrületben, mindenképpen megérdemelte a Nobel-díjat.

Ezekből a személyes történetekből ad egy kis válogatást a tárlat, belekomponálva persze a művek ismertetését és az idézeteket, amelyekből kiderül, hogy néz ki ez az egész Herta Müller csodálatosan pontos irodalmi nyelvén. Egy-egy kiragadott történettel egész világokat jelenítenek meg a szövegek, a füzetembe csak kulcsszavakat jegyzetelek: Paul Celan, (akinek a verseit kamaszfejjel olvassa Müller, és akit közvetetten apja áldozatának is érez) Roland Kirsch 1989 (amikor az írókollégát és barátot felakasztva találják a lakásában, minden valószínűség szerint nem öngyilkosság – Herta Müllerék ekkor már két éve Nyugat-Berlinben éltek, az írónő montázzsal emlékezett Roland Kirschre), Bánáti Akciócsoport (irodalmi csoportosulás, a Securitate oszlatta fel, az erdélyi szász írók-költők közül tagja volt Kirsch és Herta Müller is), a Cristina-akta (ezen a fedőnéven vezett a titkosszolgálat aktát Herta Müllerről) és persze a rókabőr (amelynek a farkát és a végtagjait egyenkét vagdosták le a Securitate titkos látogatásai alkalmával – olyasmi üzenet volt ez, mint a lófej az ágyban), Jenny (a román barátnő, aki a titkosszolgálat munkatársaként jön Herta Müller után Nyugat-Berlinbe, hogy halálos betegen még elbúcsúzzon tőle) és végül 2009, amikor a román Pro Muzica zenekar előadja azt a dalt, aminek a szövegét még Herta Müller írta a kivándorlása előtt második anyanyelvén, románul.


Ő egyébként azt mondja: nem a nyelv a haza, hanem az, amit ezen a nyelven mondunk. Lehet vele vitatkozni, de meg is lehet érteni. Valószínű, hogy tőle ezt általában mint kisebbségben élő alkotótól kérdezik, ő viszont azzal a tapasztalattal válaszol, amit a diktatúrában szerzett: ekkor végül is nem a nyelv adott neki valamiféle belső tartást, hanem az, amit ezen a nyelven írt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.