Emléktáblát avattak Teleki Blanka tiszteletére

Emléktáblát avattak Teleki Blanka grófnő tiszteletére halálának 150. évfordulója alkalmából a budapesti Szabadság téren pénteken.

Grund
2012. 10. 19. 15:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ünnepségen Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke arról beszélt, hogy a tábla adósságtörlesztés, amely akár nyomasztó is lehetne amiatt, mennyire elhanyagolták azoknak az asszonyoknak az emlékét, akik az elmúlt évszázadok során sokat és nagyot cselekedtek a hazáért. Példaként említette, hogy Zrínyi Ilona, Lorántffy Zsuzsanna még ismert, Kanizsai Dorottya kevésbé, Rozgonyi Cecíliát pedig már nem is ismeri a kor. Mellettük Tüdős Klára és Kéthly Anna is olyan asszony volt, akik a maguk idejében bátrak voltak, cselekedtek – tette hozzá.

Teleki Blankáról szólva azt mondta: hihetetlen bátorság kellett ahhoz, hogy vállalja tetteit akkor, amikor mindenki rettegett, mert a terror korszaka következett. Amellett, hogy a grófnőben a leánynevelés egyik úttörőjét köszöntik, a magyar sorsvállaló hőst is köszönteni kell – fűzte hozzá Boross Péter, aki szerint folytatni kell a sort, és a méltatlanul elhanyagolt hölgyek emlékét jobban kell ápolni és sok helyen megörökíteni.

Rogán Antal (Fidesz–KDNP), V. kerületi polgármester, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője arról beszélt: Teleki Blanka csendes hős volt, aki nem forgatott fegyvert a kezében, nem vetette magát a mélybe, nem is mondott nagy hatású beszédeket, a hozzá hasonló csendes hősökről a történetírók, a történelemkönyvek szerkesztői sokszor hajlamosak elfeledkezni.

Életútját áttekintve elmondta: a grófnő legfőbb életcélja az anyanyelv ápolása és a magyar kulturális értékek megőrzése volt. Ez ma már természetesnek tűnik – tette hozzá –, abban a korban valósággal botránynak számított, hiszen a főnemesi családok lányai elsősorban angol, német és francia nyelven tanultak, magyarul nemigen.
Kitért arra is, hogy Teleki Blankát az 1848–49-es forradalomban betöltött szerepe miatt letartóztatták, majd Münchenben és Párizsban élt, és számára a legnagyobb büntetés az volt, hogy nem térhetett vissza Magyarországra.

A fideszes politikus úgy vélte: „a történelem igaztalan, ha csak a látványos dolgokra figyelünk benne és ha csak a kalandfilmbe illő, izgalmas jeleneteket örökítjük meg az utókor számára”. Úgy folytatta: Teleki Blanka jelentősége éppen abban áll, hogy felhívja a figyelmet egy másfajta hősiességre, helytállásra, s ez békeidőkben különösen fontos üzenet.

Teleki Blanka egy igazi magyar szüfrazsett volt, egyszerre harcolt a nemzet és a nők szabadságáért, méltó szimbóluma azoknak, akik azt akarják üzenni egy kornak: mindig élnek köztünk olyan nők, akik bármely helyzetben felérnek tíz férfival – jelentette ki Rogán Antal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.