Felújították Rózsa Sándor síremlékét Erdélyben

Turisztikai látványossággá válhat Szamosújváron a híres betyár nyughelye.

Rostás Szabolcs (Kolozsvár)
2012. 10. 26. 10:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékhellyé kívánja kialakítani Szamosújvár magyarsága Rózsa Sándor nyughelyét. A cél érdekében civil összefogással felújították a magyar Robin Hoodként is emlegetett XIX. századi betyár síremlékét, amelyet eddig csak ritkán látogattak meg erdélyi vagy magyarországi turisták, holott jelentős idegenforgalmi nevezetességgé is válhatna. A Kolozsvártól negyvenöt kilométerre fekvő, 24 ezer lelkes (ebből négyezer magyar) város egykori rabtemetőjében – amely ma ortodox sírkertként működik – október 23-án este avatták fel a síremléket.

Az 1956-os forradalom kirobbanása évfordulójával való egybeesés a véletlen műve, ugyanis történetesen október végi átadási határidő szerepelt abban a pályázatban, amelyet a helyi Téka Alapítvány és az 51. számú Czetz János Cserkészcsapat nyújtott be közösen a magyar külügyminisztériumhoz. Az avatóünnepség szónokai azonban – pontosan annak apropóján, hogy aznap a helyi örmény katolikus temetőben leleplezték a szamosújvári származású Pongrátz Gergely, a Corvin közi ötvenhatosok egyik főparancsnokának emléktábláját is – fontosnak tartották kihangsúlyozni, végeredményben Rózsa Sándor is, Pongrátz is forradalmár volt. „Az alföldi betyár az 1848-as szabadságharc idején harcolt szabadcsapatával, míg városunk nagy szülöttje, Pongrátz Gergely száz évvel később, 1956-ban Budapesten” – hangsúlyozta Török Bálint szamosújvári alpolgármester, aki szerint Rózsa Sándor móriczi értelemben vett ellenállása követendő példa kell legyen, és megmaradásra kell ösztönöznie a magyarságot.

Különben a szamosújvári betyársír felújítása 820 ezer forintba került, amihez a magyar külügyminisztérium 700 ezer forinttal járult hozzá. Rózsa Sándor nyughelyének először egyik leszármazottja állított emléket, majd Gabányi János helytörténész közadakozásból emeltetett beton sírkövet 1977-ben, a sírhelyet a kilencvenes évek közepén a Romániai Magyar Demokrata Szövetség helyi szervezete és a református egyház hozta rendbe. A mostani felújítás során XIX. századbeli kovácsoltvas kerítéssel vették körbe a betyár végső nyughelyét. Különben a több börtönt is megjárt Rózsa Sándor 1873. május 5-én került a szamosújvári fegyházba, ahol egészsége nagyon megromlott, és 1878. november 22-én gümőkórban (TBC) halt meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.