Október 28. az animáció nemzetközi világnapja, amelyet 2002 óta ünnepel a nemzetközi animációs szervezet, az ASIFA. Magyarország 2004-ben csatlakozott a rendezvényhez, tavaly, 2011-ben először Budaörs volt az Animáció Világnapja központi hazai helyszíne. Az ASIFA Hungary idén új nemzetközi animációs filmfesztivált hívott életre első filmeseknek. A Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Fesztivált október 25-től 28-ig Budaörsön rendezik meg. A fesztivál fő helyszíne a Budaörsi Városháza, a Jókai Mór Művelődési Központ és a Városi Ifjúsági Klub.
A fesztivál versenyprogramjában hazai és külföldi diákok vizsgafilmjei, diplomafilmjei és frissen debütált rendezők első filmjei láthatók. (Nyolcvan film került versenybe: 19 első film, 34 diplomafilm és 27 vizsgafilm.) A nemzetközi zsűri tagja Bánóczki Tibor rendező, Mette Peters, a Holland Animációsfilm Intézet kutató filmtörténésze és kurátora és Matei Branea román animációs filmes, képregényrajzoló, illusztrátor. A fesztivál fődíja 2000 euróval jár, a közönségszavazás alapján legnépszerűbb magyar alkotás jutalma az 500 euró értékben felajánlott Macskássy Gyula-díj.
Ternovszky Béla 1974-es hatpercese, a Tartsunk kutyát a különvetítések programjában lesz látható
Fotó: MaNDA
A versenyfilmek mellett kiemelt vetítéseken mutatják be a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) gyűjteményéből legendás magyar művészek 1932 és 1987 között készült 23 kisfilmjét, arra emlékeztetve: egykor világhírű alkotóink is − mint Macskássy Gyula, Dargay Attila, Nepp József, Foky Ottó vagy épp Varga Csaba − egy-egy kisfilmmel mutatták be rátermettségüket, rendezői kvalitásaikat a kollégák, a közönség, a nagyvilág előtt. A válogatásban látható lesz többek között Macskássy Gyula és John Halas egyetlen fennmaradt közös reklámfilmje a harmincas évekből, a magyar animációs új hullámot megelőlegző Dargay-kisfilm, a Ne hagyd magad, emberke! 1959-ből. Kevesen tudják, hogy olyan ismert grafikusok, mint a gyermekkönyv-illusztrációról ismert Réber László vagy a New York Times világhírű grafikusa, Bányai István is készített animációs kisfilmeket – ezek is itt lesznek.
A Primanima levetíti a szomszédos Szlovéniában idén második alkalommal megrendezett bábanimációs fesztivál, a Stop Trik hagyományos 3D-s technikával készült versenyfilmjeit is, a BuSHO rövidfilmfesztivál összeállítását, továbbá bábanimációknak és képregényeknek külön workshopot rendez. Lesznek koncertek és családi programok: a matinén a Magyar Népmesék hősei, valamint három félős nyúl, egy titokzatos aranymadár és a folyton csukló oroszlán játssza a főszerepet. Gyerekeknek lesz még csoportos és egyéni animációs filmkészítés, kézműves foglalkozás, közös diafilmnézés és folyamatos mesevetítés, valamint Kolompos-táncház.