Barzun, aki csaknem 50 évig tanított az amerikai Columbia Egyetemen és egy évtizeden át a dékánja is volt, csütörtökön San Antonió-i otthonában hunyt el, ahol utolsó éveiben élt – közölte az író veje, Gavin Parfit.
Barzun több tucat könyvet és esszét írt a legváltozatosabb témákban a filozófiától és zenétől kezdve a baseballon át a detektívregényekig. Karrierje betetőzése a 2000-ben megjelent és bestsellerré vált Hajnaltól alkonyig című kötete, amelyben a reneszánsztól a 20. század végéig kíséri végig a nyugati civilizáció kultúrtörténetét. A 800 oldalas könyv hónapokig vezette az amerikai könyveladási listát, és jelölték a legrangosabb amerikai könyves díjra, a National Book Awardra, valamint a National Book Critics Circle elnevezésű díjra is.
Az 1907-ben a franciaországi Creteilben született Barzun apja tudós volt, otthonukat rendszeresen látogatta mások mellett Jean Cocteau, Ezra Pound és Guillame Apollinaire, akinek térdén lovagolt is gyerekkorában az író. A családi idill az első világháború kitörésekor ért véget, Barzun 12 éves volt, amikor elhagyták Franciaországot és áttelepültek az Egyesült Államokba. A könyvekből angolul tanuló Barzun 15 évesen lett a Columbia Egyetem diákja, majd húszas évei elején frissen szerzett történész diplomájával itt kezdett el tanítani is a történelem tanszéken. Egészen 1975-ös nyugdíjba vonulásáig az egyetem oktatója maradt. Tanítványai között volt Allen Ginsberg, aki szerint tanárként Barzun az „udvariasság mestere” volt.
Marianna Lowell-lel kötött első házasságából három gyereke született. Első felesége 1978-ban bekövetkezett halála után két évvel újra megnősült, és elvette Marguerite Davenportot. Lánya, Isabel Barzun elmondta: az írót tíz unokája és nyolc dédunokája gyászolja.

Orbán Viktor lerántotta a leplet a baloldal legújabb tervéről – videó