Megmentették a régi Kecskemét örökségét

Mintegy 300 millió forintból újult meg a kecskeméti Klapka-ház, az ország egyik legnagyobb magángyűjteményének otthona.

tgi
2012. 10. 26. 17:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bozsó János Munkácsy-díjas festőművész és műgyűjtő (1922–1998) hagyatékát bemutató Bozsó Gyűjtemény az ország egyik legnagyobb olyan magángyűjteménye, amely képzőművészeti, néprajzi és iparművészeti kiállítás is. A mintegy 255 millió forint uniós támogatással egy év alatt megvalósult beruházás eredményeként felújított, valamint teljesen új kiállítóterek várják a látogatókat a Kecskemét építészeti öröksége szempontjából különleges, 1786-ban épült Klapka-házban. A kiállítótereket az elkövetkezendő hetekben rendezik be véglegesen.

A projekt során az épületegyüttes Fecske utcai szárnyát teljesen átépítették. Itt lelt otthonra a város kulturális értékei között ugyancsak előkelő helyet betöltő Hanga Óragyűjtemény. Számos új, látogatóbarát szolgáltatás jött létre. Az akadálymentesítés jegyében tapintható makett, érintőképernyős információs pultok, Braille-feliratok továbbá többnyelvű audio-guide rendszer segíti a tájékozódást. Az új időszaki kiállítótér lehetőséget biztosít helyi, illetve fiatal művészek bemutatkozása mellett brandkiállítások megszervezésére is.

Hanga István órásmester a gyűjteményének otthont adó megújult kecskeméti Gyűjtemények Háza pénteki avatásán

Fotó: MTI / Ujvári Sándor

 

A megújult Klapka-ház a 18. században is szokatlanul nagy, 809 négyszögöles telken épült. Az ingatlan több mint két évszázadon át mindig a város legtehetősebb polgárainak tulajdonában volt. Bozsó János festőművész 1957-ben költözött ide, élete első műtermébe, ahol szenvedélyes gyűjtésbe kezdett. Végül több ezer tárgyból álló néprajzi, valamint nép- és iparművészeti magángyűjteményét szülővárosának adományozta.

A beruházás pénteki zárórendezvényén beszédet mondott az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, Halász János és Mák Kornél alpolgármester. Zombor Gábor polgármester rámutatott: a beruházással „sikerült a régi Kecskemét örökségének egy beavatkozás nélkül pusztulásra ítélt szeletét megmenteni a jövő Kecskemétje számára”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.