A Bozsó János Munkácsy-díjas festőművész és műgyűjtő (1922–1998) hagyatékát bemutató Bozsó Gyűjtemény az ország egyik legnagyobb olyan magángyűjteménye, amely képzőművészeti, néprajzi és iparművészeti kiállítás is. A mintegy 255 millió forint uniós támogatással egy év alatt megvalósult beruházás eredményeként felújított, valamint teljesen új kiállítóterek várják a látogatókat a Kecskemét építészeti öröksége szempontjából különleges, 1786-ban épült Klapka-házban. A kiállítótereket az elkövetkezendő hetekben rendezik be véglegesen.
A projekt során az épületegyüttes Fecske utcai szárnyát teljesen átépítették. Itt lelt otthonra a város kulturális értékei között ugyancsak előkelő helyet betöltő Hanga Óragyűjtemény. Számos új, látogatóbarát szolgáltatás jött létre. Az akadálymentesítés jegyében tapintható makett, érintőképernyős információs pultok, Braille-feliratok továbbá többnyelvű audio-guide rendszer segíti a tájékozódást. Az új időszaki kiállítótér lehetőséget biztosít helyi, illetve fiatal művészek bemutatkozása mellett brandkiállítások megszervezésére is.
Hanga István órásmester a gyűjteményének otthont adó megújult kecskeméti Gyűjtemények Háza pénteki avatásán
Fotó: MTI / Ujvári Sándor
A megújult Klapka-ház a 18. században is szokatlanul nagy, 809 négyszögöles telken épült. Az ingatlan több mint két évszázadon át mindig a város legtehetősebb polgárainak tulajdonában volt. Bozsó János festőművész 1957-ben költözött ide, élete első műtermébe, ahol szenvedélyes gyűjtésbe kezdett. Végül több ezer tárgyból álló néprajzi, valamint nép- és iparművészeti magángyűjteményét szülővárosának adományozta.
A beruházás pénteki zárórendezvényén beszédet mondott az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, Halász János és Mák Kornél alpolgármester. Zombor Gábor polgármester rámutatott: a beruházással „sikerült a régi Kecskemét örökségének egy beavatkozás nélkül pusztulásra ítélt szeletét megmenteni a jövő Kecskemétje számára”.