Múzeumi reform: visszatérés a nyugat-európai modellhez

Önkormányzati fenntartású lett a megyei múzeumok több mint kétszáz kiállítóhelye, jövőre a vidéki közgyűjtemények fenntartására lényegesen több jut.

Tölgyesi Gábor
2012. 10. 10. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn komoly viták nélkül fogadta el a parlament a közgyűjteményi törvény módosítását – jelentette be sajtóbeszélgetésen L. Simon László kulturális államtitkár. Az úgynevezett 140-es törvény (1997./CXL) módosítása hosszú évekre fogja meghatározni a vidéki közgyűjtemények, a közművelődési intézmények és a könyvtárak rendszerének kereteit. A megyei múzeumok, művelődési házak, könyvtárak a megyeszékhelyek fenntartásába kerülnek, a kisebb településeken működő, korábban megyei fenntartású intézmények a székhely szerint illetékes települési önkormányzatok fenntartásába. (Nyolc megyeszékhelyen, ahol jelenleg megyei és városi könyvtár működik, a könyvtárakat összevonják.) A törvény nem érinti a fővárosi intézményeket, a levéltárak átszervezéséről más határidőkkel egy másik törvény rendelkezik.

A megyei múzeumok nem megyeszékhelyen lévő egységei – az országban 218 ilyen található – tíz kivételével azoknak a településeknek a fenntartásába kerül, ahol találhatók. A „kivételezést” egy-egy múzeum speciális gyűjtőköre indokolja, illetve az, ha egy múzeum fenntartása a nagyságából adódóan haladja meg az adott önkormányzat lehetőségeit. E kiállítóhelyek mindegyike egy-egy nagy állami közgyűjtemény filiáléja lesz.

Komoly viták nélkül fogadták el a törvény módosítását

Fotó: Székelyhidi Balázs

 

A Petőfi Irodalmi Múzeum filiáléja lesz a széphalomi Magyar Nyelv Múzeuma, a Magyar Nemzeti Múzeumé a békési Vésztő-Mágor Történelmi Emlékhely és Csolt Monostor Középkori Romkert, a nyírbátori Báthory István Múzeum, a nagycenki Széchenyi István-emlékkiállítás és a szabolcsi Vay Ádám muzeális gyűjtemény. (A békési intézmény egyébként a korábbi kulturális miniszter, Hiller István javaslatára marad állami közgyűjtemény.) A Szépművészeti Múzeum filiáléja lesz a somogyi Zichy Mihály-emlékház, a Pákozdi Csata Emlékkiállítás a Hadtörténeti Intézet és Múzeum és Intézeté, a Somogy megyei Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény pedig a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumé. A gyöngyösi Mátra Múzeum és a zirci Bakonyi Természettudományi Múzeum a Magyar Természettudományi Múzeum filiáléjaként fog működni.

Nem csak a támogatást növelnék

Idén a megyei kormányszervek 2,6 milliárdot fordítottak a megyei múzeumi hálózat fenntartására, jövőre mintegy másfél milliárd forinttal többre számíthat ez a 218 múzeumi egység – mondta el L. Simon László a háttérbeszélgetésen. A 2013-as költségvetés szerint az önkormányzati fenntartású, megyei hatókörű múzeumoknak – melyeknek továbbra is el kell látniuk megyei feladataikat − az állam 2,4 milliárd forintot biztosít, a megyeszékhelyen kívül működő múzeumokra további 1 milliárd forintot, míg az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a saját fenntartású vidéki múzeumaira 700 millió forintot kap. (Azaz ennyi jut a fentebb ismertetett tíz intézménynek, igaz, a hadtörténeti révén a pákozdi kiállítás a Honvédelmi Minisztérium támogatására is számíthat.)

Tatabánya kisebb látogatottságú múzeuma helyett a tatai Kuny Domokos Múzeumnál maradt a megyei hatókör, míg Nógrád megyében Salgótarján lesz a megyei hatókörű múzeum székhelye, ugyanis kétszerese az éves látogatószáma a balassagyarmati múzeuménak. A Belügyminisztérium jövő évi költségvetési tervezetében a múzeumi, közművelődési és könyvtári feladatok ellátására 17,6 milliárd forint szerepel.

Egy vidéki városban egy múzeum lesz, a település többi múzeuma annak gyűjteményi egységeként, kiállítóhelyeként működik tovább – foglalta össze a változás lényegét a kulturális államtitkár, majd hangsúlyozta: az intézmények 95 százaléka valójában nem is múzeum, hanem kiállítóhely – múzeum ugyanis nem létezhet tudományos munka nélkül.

L. Simon László: Múzeum nem létezhet tudományos munka nélkül

Fotó: Székelyhidi Balázs


Újdonság: e vidéki közgyűjtemények érdekeltségnövelő támogatást is kaphatnak – nem normatív alapon. E támogatási forma egy módszertani megújulást is előkészít, amelyet az Emmi a szakmai szervezetekkel szeretne megvalósítani.  Ugyanis tarthatatlan helyzet, hogy mindössze négy vidéki múzeumunknál nagyobb ötvenezernél az éves látogatószám, a többségük háromezer alatti. (L. Simon László a háttérbeszélgetésen igen diszkréten fogalmazott: lapunk úgy tudja, a vidéki múzeumi egységek nagy része az ötszáz fős évi látogatószámot sem tudja produkálni.)

Egy pozitív példa: Sárszentlőrinc

Ha a helyi közösségek magukénak érzik az átvett intézményeket, azok fontossá válnak számukra – hangsúlyozta ezzel kapcsolatban L. Simon László, aki erre pozitív, követendő példaként hozta fel Sárszentlőrincet. A tolnai falu ugyanis „erőn felül vállalva” – az Alfa program anyagi, a Petőfi Irodalmi Múzeum szakmai segítségével – újabb irodalmi zarándokhelyet avatott szeptember 15-én, Lázár Ervin emlékházát − holott már Petőfi Sándor és Illyés Gyula emlékét is méltóképp őrzi. (Erről lapunk is beszámolt.)

Visszatérünk a nyugat-európai modellhez – összegezte a 140-es törvény módosításának jelentőségét L. Simon László a háttérbeszélgetésen, a következő hetek-hónapok feladata e téren az intézmények átadás-átvétele lesz. Arról is szót ejtett: a  múzeumi egységek ingatlanjai továbbra is állami tulajdonban vannak. (Emlékezetes: 2011-ben döntött a parlament a megyék konszolidációjáról, ekkor kerültek a megyei kulturális intézmények gyűjteményestül-ingatlanostul állami kézbe.)

Ha egy közösség magáénak érez egy múzeumot: Lázár Ervin íróasztala az új emlékházban

Fotó: Béres Attila

 

L. Simon László a sajtóbeszélgetésen elmondta: Baán László október 1-től miniszteri biztosként dolgozik az új budapesti múzeumi negyed tervein. Féléves mandátuma alatt be kell fejeznie a koncepció és a lehetséges finanszírozási modellek kidolgozását, továbbá koncepciót kell kidolgoznia a természettudományi múzeum és a Fővárosi Nagycirkusz végleges elhelyezésére.

Mi áll még a törvénymódosítás hátterében?

Az 1997-ben megalkotott 140-es törvény a rendszerváltás után kialakult megyei múzeumi szerkezetet igyekezett rögzíteni, a múzeumi intézményrendszer jelentős része a diktatúra bukását követő időszakban is a 19 megyei szervezetnél maradt. Ezek fenntartása egyre nagyobb gondot jelentett a megyéknek: a megyék saját bevételei csökkentek, mikor 2006-ban a szocialista kormány az illetékbeszedési jogot elvette a többségében fideszes vezetésű önkormányzatoktól.

Ugyan a szakmai szervezetek tiltakoztak, 2009-ben a szocialisták megszüntették az önkormányzatok kulturális normatíváját is, így jelentős mértékben csökkent a kulturális feladatok központi finanszírozása. Az alulfinanszírozott önkormányzatok többsége időközben el is adósodott, a parlament 2011-ben ezért döntött a megyék konszolidációjáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.