Ödön von Horváth-átirattal nyitja az évadot a Bárka

A Bárka Színház első bemutatóját, Vasárnap 16:48 címmel október 11-től láthatja a közönség a budapesti teátrumban, amely az idei szezonban négy premierrel várja a közönséget.

Grund
2012. 10. 07. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ödön von Horváth-drámát  – eredeti címén A végítélet napját – a tavaszi programból még törölniük kellett, mostanra azonban sikerült kiegyensúlyozottá tenni a Bárka pénzügyi helyzetét, ezért lehetőségük van a mű bemutatására. Az alkotók szándéka szerint a szikár szövegű előadás valamiféle lenyomata egy mostani társadalmi helyzetnek, a feszültségeknek. A kis faluban játszódó történet középpontjában egy vasúti állomásfőnök, egy „tökéletes ember\" áll, aki véletlenül tömegszerencsétlenséget okoz.

A Bárka második bemutatóját novemberben tartják, Tasnádi István A harmadik hullám című darabját láthatja a közönség Vidovszky György rendezésében. Az évad második felében, márciusban Volodimir Klimenko Lev Tolsztoj regényének inspirációjára született, Anna Karenina című művét tűzik műsorra Vlad Troickij rendezésében. A szezont Sven Delblanc Álarcosbál című darabja zárja, a mű a 18. századi svéd történelem eseményét, a III. Gusztáv király ellen a stockholmi operaházban elkövetett merényletet, valamint annak előzményeit dolgozza fel.

A színház évadnyitó sajtótájékoztatóján Seress Zoltán igazgató szólt arról, kihívásként értékelte a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel való együttműködést, de mindenek feletti szempont a színház szuverenitása. – Ha az együttműködés két-három év múlva is rendben folytatódik, akkor azt lehet mondani, hogy ez a színház számára biztonságos helyzet – fogalmazott a direktor.

A Bárka Színház 2013. január 1-jétől a Nemzeti Közszolgálati Egyetem részeként működik tovább, fenntartója az egyetem lesz, amelynek költségvetésében szerepel a színház. A fenntartói támogatásról való tárgyalások a napokban zajlanak. Az viszont még kérdéses, hogy a közszolgáltatási szerződését a színház az önkormányzattal vagy az egyetemmel, ezáltal a minisztériummal, kösse-e meg. Az együttműködés az egyetemmel – az egyetemistáknak szóló drámafoglalkozásokkal, a retorikai oktatással – már most elindult.

Idén mintegy 350 millió forintból gazdálkodott a színház, amelyből mintegy 105 millió forintot az állami, 70 millió forintot pedig az önkormányzati támogatás tett ki. Az igazgató elmondása szerint azonban a 2013-as költségvetésüknek ennél biztonságosabbnak kellene lennie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.