Lady Valerie Solti néhai férje, Solti György világhírű karmester szellemi hagyatékának ápolásáért, a magyar kultúra és a magyar tehetségek támogatásáért kapja az elismerést. Az állami kitüntetést szombat este hat órakor az Országház Munkácsy-termében nyújtja át Lady Valerie Soltinak a kormányfő. Lady Valerie Solti csütörtökön érkezett Budapestre a Solti György születésének 100. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségekre. (Solti György 1912. október 21-én született Budapesten, 1997. szeptember 5-én hunyt el a dél-franciaországi Antibes-ban.)
Solti György özvegye csütörtök este a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem vendége volt, bejárta a Ligeti Györgyről elnevezett Wesselényi utcai újjávarázsolt épületet és hangversenyt hallgatott meg a Régi Zeneakadémián, a Liszt Múzeumban. Pénteken napközben kamarakiállítással és kerekasztal-beszélgetéssel tisztelegtek Solti György előtt, este a Magyar Állami Operaházban Mozart Figaro házassága című operájának előadása előtt emlékezett férjére. Ez a mű nemcsak kedvence volt a dirigensnek: ezt vezényelte először a pesti dalszínházban 1938. március 11-én. A rendkívüli tehetségű fiatal korrepetitor karmesteri pályája már ekkor elindulhatott volna, de aznap szállta meg hitleri hadsereg Bécset és Magyarországon sem volt számára remény.
Solti György 1996 nyarán Frankfurtban
Fotó: Europress/AFP
A zeneszerző özvegye, Lady Valerie Solti elmondta: férje büszke volt arra, hogy magyar volt, hogy itt tanult kiváló mesterektől, Weinertől, Bartóktól, Kodálytól. „Szeretek elmesélni egy történetet: amikor a Figarót vezényelte itt, az első felvonás nagyszerűen ment, siker volt. Ám a szünetben hírét vették az Anschlussnak, és a figyelem kevésbé irányult az előadásra. Neki is el kellett mennie Magyarországról” – fogalmazott a karmester özvegye az előadás előtt. Felidézte: sokan kérdezték annak idején férjétől, hogyan tudott átmenni a háború után Svájcból Münchenbe. Ő azt vallotta, hogy a múlt nem változtatható meg, de a jövő a kezünkben van és ez fontos – mondta Valerie Solti.
Lady Valerie Solti a Solti György emlékére létrehozott nemzetközi alapítványt vezeti, amely fiatal zenei tehetségeket támogat. Lady Valerie Solti kezdeményezésére Nagy-Britanniában megalakult a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem megsegítésére hivatott Liszt Academy Network nevű alapítvány, amely világszerte adományokat gyűjt az épület karbantartására, diákcsereprogramokra, mesterkurzusok szervezésére. Az özvegy emellett a Világzenekar a békéért nemzetközi zenekar egyik fő patrónusa is.
Solti György századik születésnapjára a megemlékezések Párizsban kezdődtek a szeptember 14-i UNESCO-székházbeli koncerttel, amelyet nemcsak Solti Györgynek, hanem a kiemelkedő tudósnak, Szentágothai Jánosnak is ajánlottak a kettős ünnepi év alkalmából.