Orbán Viktor kitünteti a világhírű karmester özvegyét

Lady Valerie Solti szombaton veszi át a Magyar Érdemrend Középkeresztje a csillaggal kitüntetést Orbán Viktor miniszterelnöktől a Parlamentben.

tgi
2012. 10. 26. 18:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lady Valerie Solti néhai férje, Solti György világhírű karmester szellemi hagyatékának ápolásáért, a magyar kultúra és a magyar tehetségek támogatásáért kapja az elismerést. Az állami kitüntetést szombat este hat órakor az Országház Munkácsy-termében nyújtja át Lady Valerie Soltinak a kormányfő. Lady Valerie Solti csütörtökön érkezett Budapestre a Solti György születésének 100. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségekre. (Solti György 1912. október 21-én született Budapesten, 1997. szeptember 5-én hunyt el a dél-franciaországi Antibes-ban.)

Solti György özvegye csütörtök este a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem vendége volt, bejárta a Ligeti Györgyről elnevezett Wesselényi utcai újjávarázsolt épületet és hangversenyt hallgatott meg a Régi Zeneakadémián, a Liszt Múzeumban. Pénteken napközben kamarakiállítással és kerekasztal-beszélgetéssel tisztelegtek Solti György előtt, este a Magyar Állami Operaházban Mozart Figaro házassága című operájának előadása előtt emlékezett férjére. Ez a mű nemcsak kedvence volt a dirigensnek: ezt vezényelte először a pesti dalszínházban 1938. március 11-én. A rendkívüli tehetségű fiatal korrepetitor karmesteri pályája már ekkor elindulhatott volna, de aznap szállta meg hitleri hadsereg Bécset és Magyarországon sem volt számára remény.

Solti György 1996 nyarán Frankfurtban

Fotó: Europress/AFP

 

A zeneszerző özvegye, Lady Valerie Solti elmondta: férje büszke volt arra, hogy magyar volt, hogy itt tanult kiváló mesterektől, Weinertől, Bartóktól, Kodálytól. „Szeretek elmesélni egy történetet: amikor a Figarót vezényelte itt, az első felvonás nagyszerűen ment, siker volt. Ám a szünetben hírét vették az Anschlussnak, és a figyelem kevésbé irányult az előadásra. Neki is el kellett mennie Magyarországról” – fogalmazott a karmester özvegye az előadás előtt. Felidézte: sokan kérdezték annak idején férjétől, hogyan tudott átmenni a háború után Svájcból Münchenbe. Ő azt vallotta, hogy a múlt nem változtatható meg, de a jövő a kezünkben van és ez fontos – mondta Valerie Solti.

Lady Valerie Solti a Solti György emlékére létrehozott nemzetközi alapítványt vezeti, amely fiatal zenei tehetségeket támogat. Lady Valerie Solti kezdeményezésére Nagy-Britanniában megalakult a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem megsegítésére hivatott Liszt Academy Network nevű alapítvány, amely világszerte adományokat gyűjt az épület karbantartására, diákcsereprogramokra, mesterkurzusok szervezésére. Az özvegy emellett a Világzenekar a békéért nemzetközi zenekar egyik fő patrónusa is.


Solti György századik születésnapjára a megemlékezések Párizsban kezdődtek a szeptember 14-i UNESCO-székházbeli koncerttel, amelyet nemcsak Solti Györgynek, hanem a kiemelkedő tudósnak, Szentágothai Jánosnak is ajánlottak a kettős ünnepi év alkalmából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.