Örömteli esemény, hogy Ozora nemcsak a szégyenteljes goafesztiválja miatt kerül a figyelem középpontjába: a település reneszánsz várkastélya, a kora reneszánsz építészet első magyarországi épülete egyedülálló a magyarországi műemlékek között: a reneszánsz világ hangulatát tükröző épületek ugyanis csak jelentős átépítésekkel vagy romosan maradtak fenn hazánkban. A várkastélyt a firenzei Filippo Scolari – ismert nevén Ozorai Pipo –, Zsigmond király legfőbb támasza és bizalmasa, törökverő hadvezér építtette. A barokk korban magtárrá alakított épületből helyreállítható volt a középkori épület: a Pipo-várkastély felújításának első szakasza 2007-ben fejeződött be, ekkor a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága múzeumként nyitotta meg a műemléket.
Az élet, a fejlődés azonban ezzel nem állt meg Ozorán: mintegy másfél milliárd forintos forint európai uniós és állami támogatással folytatódik a felújítás újabb üteme: a várkastély, sőt a település is megújul 2014-re. Erről csütörtökön írt alá támogatási szerződést a fejlesztés helyszínén Varga Kálmán, a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának igazgatója és Sebestyén Attila, a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség operatív igazgatója. A rendezvényen köszöntőt mondott Hirt Ferenc országgyűlési képviselő és Schranz Istvánné, Ozora polgármestere. A fejlesztés egy nagy összefogásnak az eredménye: Ozora számos önkormányzati ingatlant vont be a projektbe.
A két éven át tartó fejlesztés során többek között helyreállítják és feljáróhidakkal egészítik ki a várkastélyt övező várfalat, feltárják a betemetett várárkot, megújítják a vár történeti kertjét: lesz fűszerkert és gyógynövénykert is, amelyet többek között a reneszánsz korban igen kedvelt levendulával is beültetnek. A település, amelynek szerkezete őrzi a reneszánsz településszerkezetet, a felújítás során reneszánsz főteret, egy valódi piazzát kap, ahol egy szökőkúttal egyetemben felállítják Donatello híres firenzei Dávid-szobrának másolatát, amelynek mintáját az eredeti alkotás alapján vették még József nádor idején. Ma erre Firenze városa nem adna lehetőséget.
Felújítják a „Kula-kertet”, ahol parkoló is épül, és felállítanak egy szabadtéri színpadot koncerteknek, előadásoknak, kulturális rendezvényeknek. A barokk építészet egyik ritkaságát, az „Esterházy-kocsmát” látogatói központtá alakítják, míg a várkastély reneszánsz élményházzá válik: a látogatók a reneszánsz mindennapok életébe is bekapcsolódhatnak. A várkastély fegyvertára a Hadtörténeti Intézet és Múzeum segítségével bővül, kincstára hologramok segítségével fogja bemutatni a kora reneszánsz gazdagságát.
A beruházással tíz új munkahely jön létre, környezetvédelmi szempontból is példaértékű lesz: a várkastély fűtését hőszivattyúkat oldják meg, világítását energiatakarékos LED lámpákkal.