Séták a történelemben – itt a Google Kulturális Intézet

Újabb virtuális történelmi gyűjtemények egész sorával építi tovább kulturális háttérországát a Google.

Rajcsányi Gellért
2012. 10. 12. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Google Cultural Institute célja, hogy megőrizze és terjessze a kultúrát az online világban - mondja az intézmény részéről Mark Yoshitake a bemutatkozó videóban. Elárulja: sok dokumentumot eddig nem láthatott a nagyközönség, mivel magánkézben vagy archívumok mélyén lapultak eddig. Több mint negyven virtuális kiállítás tekinthető meg már most a gyűjteményben, amit a Google első körben 18 partnerrel együttműködve hozott létre, az Africa Media Online-tól a LIFE magazin fotógyűjteményén keresztü a Lengyel Történeti Múzeumig. Kurátorokkal, történészekkel és más szakértőkkel működtek együtt, hogy a felvetett témák igazi - és igaz - történetekké álljanak össze. Yoshitake megerősíti: a Google-nek megvan hozzá a technikai tudása és rendszere, hogy az intézmények maguk dolgozhassák fel a segítségükkel a gyűjteményeiket. Jesse Alter, a brit Imperial War Museum munkatársa a gyűjtemény globális fókuszát hangsúlyozza. Obenawa Amponsah, a Google-lel együttműködő a Steve Biko Foundation képviseletében arra hívja fel a figyelmet, hogy a gyűjtemény segítségével visszamehetünk a történelemben, és megláthatjuk, mi történt, és mi annak a jelentősége a mai világban.


Az internetes óriáscég új gyűjteményében sokszínű anyagot láthatunk, amely az elmúlt száz év sorsfordító világeseményeire, főképp a nyugati, angolszász nemzetek számára érzelmileg, lelkiismeretileg fontos témákra koncentrált, nem kevés érzelmi töltettel átitatva őket. A huszadik század elejéről a letűnt kelet-ázsiai monarchiák világát, az I. világháború frontvonalbeli és hátországi jeleneteit, a világháború legfontosabb politikai szereplőit ismerhetjük meg. A '45-ig terjedő időszakból a nácik felemelkedésére és a zsidóság tragédiájára koncentráltak, és külön gyűjteményt szenteltek a normandiai partraszállásnak is. A háború utáni évtizedekből II. Erzsébet brit királynő megkoronázására, az olasz Dolce Vita éveire, a nyugati '68-as mozgalmakra is kitértek. Nagy hangsúlyt helyeztek a dél-afrikai apartheid rendszer és Nelson Mandela történetére is. A gyűjteményben nagy felbontású archív fotográfiák, videók, nagy idők tanúival készült interjúk láthatók, de ugyanúgy olvashatunk kézzel írt naplókat, visszaemlékezéseket, vagy hivatalos írásos dokumentumokat is.

A Google Cultural Institute egy újabb ígéretes kezdeményezés arra, hogy a világ eseményeit, a történelem és a kultúrtörténet legfontosabb pillanatait izgalmasan, kiváló minőségben prezentálják az internethasználók - immár - milliárdjainak. A folyamatosan növekvő Google Art Project után remélhető, hogy a Cultural Institute is hamarosan kibővíti tematikáját: az első körben bemutatott, valóban fontos témák mellett egyelőre teljes világrészek történelmi sorsfordítói hiányoznak Dél-Amerikától Kelet-Európáig, a megvalósult kommunizmus nagyon sok tanulsággal szolgáló történetéről nem is beszélve. A Google lehetőségei végtelenek, kíváncsian várjuk az újabb fontos projekt folytatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.