Szeress! – Nem csak Bond, a Beatles is 50

Pontosan ötven évvel ezelőtt jelent meg minden idők egyik legnagyobb hatású zenekarának, a Beatlesnek az első kislemeze, a Love Me Do.

Rajcsányi Gellért
2012. 10. 05. 14:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két intézménynek lehet nagyon-nagyon hálás Liverpool randa városa: a Liverpool FC és a Beatles. Más miatt nem igazán érdemes elutazni ebbe az észak-angliai kikötővárosba, ahol még ma is látni a világháborús pusztítás nyomait a gazzal felvert, kietlen belvárosi és kikötői grundokon. Milyen lehetett akkor ötven évvel ezelőtt? Nem csoda, hogy a háború utáni szürke, poros években helyi kölykök egész sora ragadott hangszert, hogy a tengeren túlról, az akkor épp virágkorát élő Amerikából átszűrődő új dallamok segítségével álmodjanak egy világot maguknak.

A 17 éves John Lennon, majd a hozzá csatlakozó 15 éves Paul McCartney és kis barátja, a 14 éves George Harrison is így tettek, amikor The Quarrymen néven a blues, a jazz és a folk stílusokból ötvözött skiffle-t játszó bandát alakítottak 1957-58 folyamán. 1960-tól már Beatles néven játszottak, hosszú szezonokat töltve a hamburgi kikötőnegyed félvilági klubjaiban. 1961 végén már népszerűnek számítottak szülővárosukban, Liverpoolban is, ahol egy novemberi napon a Cavern Club pincekoncertjén megnézte őket Brian Epstein, egy helyi zeneboltos is, aki le volt nyűgözve a kócos, bőrkabátos rockandroll fiúk teljesítményétől. Epstein addig járt rájuk, amíg ’62 januárjában leszerződtek vele, hogy legyen a Beatles menedzsere. Pár hónappal később Epstein meggyőzte George Martint, az EMI egyik producerét, hogy szerződjenek le a fiatal, alig ismert zenekarral. Az eleinte húzódozó Martin végül – mivel „vesztenivalója nem volt” a kiadónak –, leszerződtette a Beatlest. Hát, tényleg nem veszítettek velük. Az első szerződés minden eladott lemez után egy pennyt biztosított a zenekarnak, amit aztán négyfelé osztottak.

Beatles, Cavern Club (1962)

A Beatles így futott neki első felvételei elkészítésének ’62 nyarán és őszén. Az addigra már dalszerző párossá érett, koncertezésben több év tapasztalattal rendelkező Lennon–McCartney páros egyik korai szerzeménye volt a Love Me Do, amikor még az iskolai füzetbe írták a számokat, a sztárlétről álmodozva. A kamasz szintű, szerelemre áhítozó szövegnél kevés egyszerűbb sláger született a poptörténelemben – de lehet, hogy ez volt a siker egyik záloga. A másik pedig az ellenállhatatlanul fülbemászó, szimpla dallam volt, ami azóta is kitörölhetetlen milliók füléből. A Love Me Dot háromszor rögzítették, először még Pete Best dobossal, majd annak kirúgása után az új sráccal, Ringo Starr-ral, végül tettek egy próbát egy sessionzenésszel is (amíg a szomorú és sértett Starr a sarokban üldögélt). A számot elejétől a végéig uralja a szájharmonika: a felvételhez használt kis hangszert John Lennon még első európai útjuk során lopta el egy holland zeneboltból.

Love Me Do!!!

A Love Me Do végül 1962. október 5-én jelent meg az Egyesült Királyságban, ahol a slágerlista 17. helyéig jutott, és megágyazott a Beatles országos népszerűségének. Két év múlva, az Egyesült Államokban már első helyig jutott a kislemez, s kitört a Beatle-mánia. Azóta is tart.
A liverpooli Cavern Club ma is működik: hűvös, nedves őszi estéken gombafrizurás kölykök játszanak fésületlen bluest és rock and rollt a talán még a Beatles idejéből ottragadt öreg törzsvendégeknek, turistáknak, helyi és külföldi fiataloknak, a Fab Four és más ott fellépő hírességek relikviái között; amíg a klub bejáratánál Lennon életnagyságú szobra támaszkodik hanyagul a falnak. Szelleme ma is él mindenhol, ahol egy kezdő gitáros kölyök két álmodozás között eltalál három akkordot a húrokon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.