Terítéken az aktuálpolitikára reflektáló színházak

Indulat, erőszak, mozgalom, mozgósítás, megaláztatás és elnyomás: a Trafó Gyújtópont színházi sorozatában az aktuálpolitikára reflektáló színházak váltják egymást.

Son
2012. 10. 27. 12:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Trafó Kortárs Művészetek Háza által elindított programsorozat minden társadalmat érintő témákkal, a mai színház legfrissebb, aktuális darabjaival foglalkozik. Ennek részeként láthatta már a közönség a Societas Raffale Sanzio lenyűgöző munkáját, Az arc fogalma Isten fiában című darabot, valamint Mundruczó Kornél rendezését, a Szégyent, amelyet a Nobel-díjas író, John Maxwell Cotzee dél-afrikai vérengzésekről írt könyve inspirált. A sorozatban bemutatkozó társulatok között van olyan, amelyik erős vizualitásból építkezik, van olyan, amelyik az interaktivitásra, a nézői részvételre fókuszál, de persze van, amelyik a hagyományos történetmesélést választja.

November 3-4-én a  Motus nevű olasz csapat látogat el a kulturális központba: Alexis című darabjuk a görög lázadáshullámra reflektál. A 15 éves Alexandros-Andreas Grigoropoulost, vagyis Alexist 2008. december 6-án Athén központjában, az Exarchia negyedben szíven lőtte Epaminondas Korkoneas rendőr. Az Alexis halála keltette hatalmas demonstrációhullám végigsöpört Görögországon. Az okok azonban jóval mélyebben gyökereznek, mint azt elsőként gondolnánk: a fiatal generáció frusztrált a kilátástalan jövőkép és a gazdasági válság miatt. Céltalanná vált számukra a létezés. 2010 augusztusában a Motus csapata más európai államokban is végigkövette, hogy milyen okai lehetnek az egész világra átterjedő lázadáshullámnak. A kortárs görög tragédia olasz nyelven, magyar és angol felirattal lesz látható.


November 4-én az előadás előtt, 18.30-tól a Trafó Kávézóban Fokasz Nikosz egyetemi tanár tart különórát a görög helyzetről.

November 16-17-én egy belga előadás lesz látható, amely a manipuláció hatalmáról értekezik. Az Ontroerend Goed munkája, az Audience kemény előadásnak ígérkezik, a manipuláció eszközeit a közönségen is alkalmazni fogja. Zárásként pedig december közepén a másik Belgiumból érkező társulat, Transquinquennal & Groupe Toc a gazdasági válságot középpontjába helyező alkotásával (Capital Confiance) érkezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.