Ismét divat a természetfölötti horror

A darabolós, kínzós filmek csaknem egy évtizednyi uralma után ismét a kísértethistóriák vették át a hatalmat a horror műfajban.

Grund
2012. 11. 01. 14:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A trendváltás a 2009-ben óriási sikert arató Parajelenségekkel kezdődött. A 15 ezer dollárból született produkció 107 millió dolláros bevételt hozott a jegypénztáraknál, és ismét felkeltette a közönség érdeklődését a természetfeletti történetek iránt.

A halloweeni közönség, amely évekig tódult a szadista sorozatgyilkosos Fűrész újabb epizódjaira, mostanában a Sinister és a Parajelenségek 4. szellemeitől ijedezhet. A természetfeletti témájú filmek sorát idén A fekete ruhás nő és a The Apparition című horror nyitotta a mozikban. Jövőre pedig a műfaj több újabb darabja, köztük a Mama, az Evil Dead és a Carrie látható majd, továbbá  a Horrorra akadva legfrissebb része, ami éppenséggel a Parajelenségeket parodizálja.

„Visszatérünk a klasszikus suspense stílushoz. Mikor az embernek elege lesz a vérből, ami  egy évtizeden át fröcsköl az arcába, az ellenkezőjét kezdi keresni” – magyarázta Ariel Schulman, a  Parajelenségek harmadik és negyedik epizódjának társrendezője.

Az 1,2 millió dollárból forgatott Fűrészre 55 millió dollárért keltek el a jegyek 2004-ben, és a sikeren felbuzdulva beindult a „szuperbrutális” széria, amelyet a „kínzás pornójaként” is emlegettek. A trend nyomán készült a Motel-trilógia, A texasi láncfűrészes mészárlás: A kezdet és a 2008-as Hívatlanok. Ám amíg az első Fűrész-epizódok jókora hasznot hoztak, 2009-ben, a hetedik rész, amelyet 20 millió dollárból készítettek, már csak 45 millióval zárta a kasszát.

Bradley Jacobs, a US Weekly filmrovatának szerkesztője szerint addigra „egyszerűen kifutott a dolog”, a Fűrész és a Motel már túl sok volt. A kevés akcióval, speciális effektussal és vérrel dolgozó természetfeletti horrorok ráadásul költséghatékonyabbnak is bizonyultak. A Parajelenségek második részét 3  millió dollárból forgatták, és 84 milliót keresett, az 5 millió dollárból készült harmadik epizód pedig 104 milliót hozott csak Észak-Amerikában.
Elemzők szerint az új trend alacsony költségvetésű filmjei érzelmileg nagyobb hatással vannak a nézőkre, mint az olyan horrorfilmek, amelyekben a néző szeme előtt zajlik a véres mészárlás.

Az Ethan Hawke főszereplésével forgatott Sinister december 6-án mutatkozik be a magyar mozikban. A Parajelenségek 4-et október közepe óta játsszák a filmszínházak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.