Nézze végig 2012 legszebb természetfotóit!

Az "Év Természetfotósa 2012" legjobb képeiből rendezett kiállítás december 31-éig látogatható a Magyar Természettudományi Múzeumban.

thy
2012. 11. 07. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „GDF SUEZ – Az Év Természetfotósa 2012” legjobb képeiből a hagyományoknak megfelelően a Magyar Természettudományi Múzeumban rendeztek kiállítást. 2012. november 6-án, a kiállítás megnyitóján adták át a pályázat díjait. Az Év Természetfotósának járó plakettet a jubileumi pályázaton Daróczi Csaba vehette át, aki egyúttal Az Év Természetfotója kitüntetést is kiérdemelte.


Az Év Ifjú Természetfotósa Kurucz Ádám, míg Az Év Búvárfotósa Pohl András lett. A 2012-es, jubileumi pályázatra 315 pályázó 3401 fotóval nevezett az idén összesen 14 kategóriában, amelyek között most szerepelnek először külön a fekete-fehér természetfotók. Az Év Természetfotósa 2012 legjobb képeiből rendezett kiállítás december 31-éig látogatható a Magyar Természettudományi Múzeumban.

Tánc kékben 1. díj (Az állatok viselkedése) Minden élőlényt szívesen fényképezek, de a boglárlepkék a kedvenceim. Ezt a két lepkét már jó egy órája figyeltem, mert arra számítottam, hogy sikerül a párzásukat lefotózni. Már-már feladtam, amikor hirtelen az egyik letelepedett a földre, a másik pedig körülötte táncolt a levegőben. Ennek a fele sem tréfa, gondoltam, és rádiós vakuval meg egy kis állvánnyal futásnak eredtem. Hasra vágtam magam, és a földön nyugodtan pihenő lepkét fotóztam. Ekkor a másik is odatelepedett mellé. Egy kis idő múlva a szélirány megváltozott, és akkor már én is éreztem azt a rettenetes, szúrós bűzt: valószínűleg egy kan róka, magas ásványianyag-tartalmú vizelete vonzotta az átnedvesedett homokfolthoz a lepkéket. Szerettem volna olyan képet készíteni, ahol a mozgás dinamikáját és egyben lágyságát, könnyedségét is lehet látni, ezért arra a pillanatra vártam, amikor elsuhan az egyik lepke a másik fölött.

Fotó: Jakab Tibor/GDF SUEZ

Kompozíció 1. díj (Élet a vízfelszín alatt) A Claudia Reef a Vörös-tenger egyik különleges merülőhelye: a zátony kisebb-nagyobb barlangok rendszere, amelyeket átvilágítanak a hasadékokon sűrűn átszűrődő fénypászmák. Ideális esetben, amikor a még ferdén beeső napsugarakat nem töri meg a felszíni hullámzás, csodálatos fényjátékot tapasztalhatunk. Közvetlenül a barlangrendszer bejárata fölött találtam ezt a kis nyílást, amelyen át még ki lehetett látni a nyílt vízre, de eléggé sötét volt ahhoz, hogy láttatni lehessen a beszűrődő fényt (amihez megfelelően lassú megvilágítási időt alkalmaztam). Vakuszűkítőket használva, az egyik fényforrásommal a jobb oldali lágykorallt világítottam meg, a másikat a víztérre irányítottam, és vártam, hogy a közelben úszkáló narancssárgás-pirosas halak (anthiasok) közül egyik-másik megfelelő pozícióba kerüljön. Kisvártatva kialakult a helyzet, amelyet szerettem volna megörökíteni.

Fotó: Tökölyi Csaba/GDF SUEZ

 



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.