Tavasztól látogatható a torinói lepel kápolnája

A tervezett ütem szerint halad a torinói leplet őrző kápolna helyreállítása az észak-olasz város Keresztelő Szent János-székesegyházában.

tgi
2012. 11. 12. 19:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszúra nyúlt, de nem késik tovább Olaszország egyik legismertebb kápolnájának restaurálása. „Másfél év múlva készen leszünk a helyreállítási munka kilencvenöt százalékával. Utána már csak a kápolna falainak kőburkolatát kell helyreállítanunk. Ehhez hatmillió euró szükséges és szponzort keresünk hozzá” – idézte Mario Turettát, Piemonte tartomány kulturális és műemlékvédelmi tanácsosát az olasz sajtó. Az ereklyét őrző kápolna 2014 márciusától lesz látogatható.

A lepel olasz nevéről Sindone-, vagy az építészről Guarini-kápolnaként ismert templomrészt a savoyai uralkodóházhoz tartozó Emanuele Filiberto (1869–1931), III. Viktor Emánuel olasz király unokatestvére építtette a 19. század végén. A kápolna 1997 áprilisában leégett. Azóta az ereklyét a torinói dóm más pontján őrzik. Utoljára 2010-ben állították ki Torinóban. Akkor egy hónap alatt több mint kétmillióan zarándokoltak el az ereklyéhez.

A Vatikán hivatalosan nem állítja, hogy a lepel Jézus halotti gyolcsa. Az ereklyéhez 2010 áprilisában több mint kétmillióan zarándokoltak el

Fotó: Europress/AFP/Vincenzo Pinto

 

A torinói lepel néven híressé vált gyolcsdarab a legenda szerint a názáreti Jézus halotti leple: az evangéliumok tudósítása szerint Krisztus testét gyolcsba csavarták, miután levették a keresztről, majd ebben is temették el. Az ereklye eredetiségét azonban eddig nem sikerült kétséget kizáróan bizonyítani.

A 4,36 méter hosszú és 1,1 méter széles, halszálkamintásan szőtt lenvásznon egy körülbelül 1,75 méter magas, szakállas férfi testének lenyomata vehető ki, akit láthatóan megkínoztak: erre utalnak a fején, a kezén és a lábfején található sérülések, valamint egy szúrt seb a szív tájékán. Az mára biztossá vált, hogy nem festmény a lenyomat, az azonban továbbra is kérdéses, hogy pontosan mely korból származik.

A Vatikán hivatalosan nem állítja, hogy a lepel Jézus halotti gyolcsa. Hangsúlyozzák ugyanakkor: az ereklye Krisztus szenvedésének erőteljes szimbóluma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.