Wakemannel ünnepel a Gastroblues

Rick Wakeman, a rockzene történetének egyik legjelentősebb billentyűse, a Yes együttes volt tagja is fellép azon a két magyarországi koncerten, amelyet az idén huszadszor megtartott paksi Gastroblues Fesztivál új CD-inek és DVD-inek megjelenése kapcsán tartanak december 7-én Budapesten a PeCsában és másnap Dunakömlődön.

BL
2012. 11. 10. 21:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei júliusi paksi fesztiválon is zenélt Rick Wakeman mellett Julian Sas holland gitáros játszik mindkét koncerten, rajtuk kívül december 7-én a Petőfi Csarnokban a Varga János Project és a Tom Stormy Trió, december 8-án a dunakömlődi faluházban pedig az Ismerős Arcok, a Tűzkerék xT és az Elvis emlékzenekar szerepel a programban – közölték a szervezők.

Ünnepel a Gastroblues

A blues-zenét és a gasztronómiát előtérbe helyező, 1993-ban indult Gastroblues Fesztivál a kezdetektől egyedülálló volt abban, hogy hangban és képben egyaránt dokumentálta rendezvényeit. Az idei jubileum alkalmából ebből a vaskos anyagból jelenik meg válogatás több tematikus CD-vel és DVD-vel. Külön lemezeken szerepelnek a magyar, a brit, a különböző külföldi előadók, az alkalmi formációk, valamint a templomi koncertek anyagai. A díszdobozos, sorszámozott kiadvány hat-hat CD-t és DVD-t, egy fotóalbumot és egy könyvet tartalmaz. Ez kereskedelmi forgalomba nem kerül, csak a két koncert helyszínén árulják. A Gastroblues éves lemezbemutató koncertjeit hagyományosan a dunakömlődi faluházban tartják, idén a 20. fesztivál okán ehhez csatlakozik egy nappal korábban a PeCsa-beli est.

Wakeman: több mint 60 lemez

A koncertek sztárfellépője, a 63 éves Rick Wakeman szólóban idén nyáron éppen a paksi Gastroblues-on lépett fel először Magyarországon, legendás progresszív rock zenekarával, a Yes-szel korábban is járt itt, utoljára 2003-ban a Papp László Budapest Sportarénában. Wakeman 1971-ben csatlakozott az akkor három éve már létező Yeshez, és – többszöri szünettel – 2008-ig volt a csapat tagja. Négy évvel ezelőtt orvosai tanácsára úgy döntött, nem megy többször hosszabb turnéra, holott a Yes akkor is azt tervezte.

A Yes a már Wakemannel készült negyedik stúdióalbumával, a Fragile-lal (1972) lett világhírű, a Tales from Topographic Oceans (1974) vezette először a brit listákat. Amerikában a nyolcvanas évek volt a Yes sikerkorszaka, elsősorban az 1983-ban kiadott, éppen Wakeman nélkül készült 90125 című koronggal, arról is az Owner of a Lonely Heart című slágerrel.

A hosszú szőke hajáról és virtuóz billentyűjátékáról egyaránt híres Wakeman már a Yesbe lépése előtt, 1968 és 1971 között mintegy kétezer felvételen működött közre mint session-zenész, például David Bowie, Cat Stevens vagy Elton John lemezein. Első szólómunkája 1973-ban jelent meg, ez volt a The Six Wives of Henry VIII című szvitje. Egy évvel később a Journey to the Centre of the Earth Verne Gyula Utazás a Föld középpontja felé című kalandregényét dolgozta fel jégbalettnek és oratóriumnak. Ennek folytatása 1999-ben jelent meg, a kettő között több mint hatvan lemezt adott ki szólóban (a Yes-szel kilenc stúdió- és öt koncertlemezen hallható). 1975-ben Ken Russell Lisztomania című filmjéhez írt zenét.

Világsztárok Pakson

A paksi fesztivál két évtizedes története során a fellépők között volt mások mellett Jon Lord, az Animals, Ray Phillips, a Jethro Tull, Keith Emerson, Carl Palmer, a Yardbirds, a Colosseum, a Ten Years After, a Manfred Mann's Earth Band, a Nazareth, Mick Taylor, Spencer Davis, a Nashville Teens, a magyarok közül Orszáczky Jackie, a Deák Bill Blues Band, a Benkó Dixieland Band, Berki Tamás, a Kormorán, Charlie, Takáts Tamás, Török Ádám, a P. Box, a Boom Boom vagy a Tátrai Band.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.