A „Munkások, Parasztok és Értelmiségiek kedvenc zenekara”, a P. Mobil 2013-ban sem pihen. Nem is teheti, hiszen szép, kerek évfordulóhoz érkezett, a bűvös negyveneshez. Épp ennyi éve, hogy a négy évvel korábban alakult Gesarol együttes nevében Schuster Lóránt fizetett hirdetés formájában közzé tette a korabeli bulvár, az Esti Hírlap hasábjain, hogy a zenekar május 1-től P. Mobil néven folytatja pálya- és vesszőfutását.
Kutyából sosem lesz szalonna – hogy az évszázados népi bölcsesség miként igazolódik be, kiderül a P. Mobil első (és nem utolsó) rockregényéből. Az 1981-es nagy sikerű Kopaszkutya folytatását Kutyából szalonna címmel már a kilencvenes évek közepén tervbe vette a P. Mobil frontembere, de a második epizód ezzel a címmel és a Schuster Lóránt által készített forgatókönyvvel végül nem került filmvászonra. (Míg a megvalósult, folytatásnak szánt Kopaszkutya kettő az első film főszereplője, Schuster Lóránt nélkül készült el.) A harminckét éve megírt és vetített történet most regény formájában folytatódik, kiegészülve az azóta eltelt, csaknem húsz év eseményeivel. Igen, igazi, „békebeli” ponyvaregény készül, melyben izgalmas, fordulatos dramaturgiával váltakoznak a megtörtént és fiktív történetek. Az ötletmester tervei szerint folytatás is lesz, Kutyából kolbász, illetve Kutyából kerítés címmel A könyv várhatóan május végén kerül boltokba.
Ugyancsak május végére, vagy június elejére tehető a P. Mobil 2009-ben összeállt, jelenlegi felállásával készült első stúdió album (a Grund Records gondozásában) megjelenése, amely a sokat mondó Farkasok völgye – Kárpát-medence címet viseli. Ugyan a zenekarvezető a dalokról nem sokat árult el, annyit azonban tudni lehet, hogy − mint minden valamire való Mobil-kiadványon – három bónusz dal is helyet kapott: az egykori gitárvirtuóz Bencsik Sándor első és utolsó szerzeménye mellett az emblematikus Kétforintos dal akusztikus verziója is meghallgatható a friss korongon.
Sárvári Vilmos, több mint harminc éve nyúzza a húrokat a zenekarban, a jubileumi év tiszteletére befejezi az Örökmozgó lettem című könyvének második kötetét. A folytatás a zenekar életének legutóbbi tíz évét dolgozza fel, és tárja az olvasó elé – Vili megszokott, kissé fanyar humorú stílusában. A tervek szerint 2013 nyarán lát napvilágot a kötet.
A Főnök, Schuster Lóránt is tollat, valamint klaviatúrát ragadott, hogy előbb képernyőre, majd papírra vesse önéletrajzi regényét. A hatvannégy esztendős P. Mobil-mindenes kalandos életében fontos szerep jutott a családnak, a politikának és persze a rock and rollnak. Az elképesztő mennyiségű archív és friss fotó ezúttal – praktikus okokból - külön CD-n, mellékletként szerepel az izgalmasnak tűnő, 400-600 oldal terjedelmű kiadványhoz csatolva. A Kaptafa című kötet megjelenése 2013 szeptemberére várható.
Július elejére napvilágot lát a P. Mobil negyven+négy évét felölelő videó antológia DVD ismert és eddig soha nem publikált tartalommal. Az Élve vagy halva az elmúlt több mint négy évtized fontos eseményeit sűríti dupla DVD-korongba. Az úgynevezett digipack csomagolású kiadvány egy olyan kiegészítő booklettel (Móóóóbil!) felturbózva kerül forgalomba, amely a rajongók saját, zenekarral kapcsolatos történeteit adja közre.
Tavaly szeptember 10-én illusztris közreműködőkkel zajlott a Pecsa Music Hallban az Égi Zenekar Fesztivál, amelyen Radics Béla valamint Barta Tamás mellett, „saját halottjára” Bencsik Samura emlékezett a P. Mobil. A teljes műsort, beleértve a főpróbát is, a Rock TV rögzítette; így 2013 év vége felé azoknak is elérhető lesz DVD-n, akik valamilyen okból lemaradtak a jeles eseményről.
Két nemzeti ünnephez is kötődik az örökmozgó zenekar megalakulása: 1969. augusztus 20-án a Rovarhalál Zenészei Gesarol néven vágtak neki a (külvárosi) világot jelentő klubdeszkáknak, hogy aztán 1973. május 1-jén P. Mobil néven folytassák. Valamikor a nyár folyamán a veterán korba érkezett banda P. Mobil, Geasrol − 44 év rock and roll címmel, nagyszabású koncerttel kívánja emlékezetessé tenni az évfordulót. A rendezvény jelenleg szervezés alatt áll, időpontjáról, helyszínéről később adnak tájékoztatást.
A hetvenes évek P. Mobilja már akkor láncszerűen egymásba fonódó zeneszámokban gondolkodott: jobb híján rockoperettnek nevezve azt a színházban is előadható művet, amely dalfüzérével, prózai tartalmával egy kiöregedett és visszavonult rockzenész, valamint egy fiatal, feltörekvő fiú kapcsolatát boncolgatja. A kezdeményezés a maga idejében nem talált értő szemekre és fülekre, ezért csírájában elhalt.
A dalok (mint a Kétforintos dal vagy a Menj tovább) viszont évtizedeken keresztül fennmaradtak, tovább éltek a mindenkori P. Mobil előadásában. Aztán 2012-ben a hajdani dokumentumok alapján elkészült a Kintornás szerencséje rockoperett szövegkönyve, s ha idén nem, hát 2014-ben a darabbal egész biztosan megismerkedhetnek a színházlátogatók, vagy – akár sorozat formájában – a televíziónézők.