A színházi szemle célja, hogy a külföldi szakmának bemutassa az elmúlt évad legjelentősebb kő- és független színházi produkcióit, az itteni működési rendszereket, célul tűzte ki továbbá a külföldi szakma és a magyar színházi szcéna közötti kapcsolat megerősítését is. Az öt napos Hungarian Showcase programját Tompa Andrea és Jászay Tamás kritikusok, valamint Barda Bea, a Trafó művészeti vezetője állította össze.
„Külföldön bevett gyakorlat az ilyen típusú showcase: Mundruczó Kornélt például így ismerhette meg a külföldi szakma – mondta Jászay Tamás. – Tompa Andreával számos ilyen eseményen vehettünk mi is részt. Tapasztalataink szerint azok a jó showcase-ek, amelyek két szempontot vesznek figyelembe: legyenek jó előadások, másfelől pedig olyan produkciókat mutassunk meg, amelyek a külföldieket érdekelhetik. A programba az előadások egy része szinte magától került be: számos olyan – főleg független színházi – alkotó van, akit külföldön is elismer, sőt szeret a szakma. Persze figyeltünk az eladhatóságra is, nem titkolt célunk, hogy az ide látogató szakemberek teret adjanak a saját platformjukon ezeknek a produkcióknak, alkotóknak. A beválogatott előadások között nincs tematikus összefüggés, ugyanakkor tény: egyik sem mutat túlságosan derűs képet a világról. A felsoroltak mellett szándék volt, hogy bemutassuk azt is, hogy milyen szisztémában dolgoznak a magyar kőszínházak és a független csapatok.”
A mi osztályunk (Katona József Színház)
Fotó: Dömölky Dániel
A Nemzeti Színház előadásai közül a vendégek láthatják Az Angyalok Amerikában, Az Egyszer élünk avagy a tenger azontúl tűnik semmiségbe és a Vadászjelenetek Alsó-Bajorországból című darabokat. A Katona József Színház műsorából az Anamnesist, a Ledarálnakeltűntem című előadást és A mi osztályunkat válogatták be a programba, az Örkény Színház társulata pedig Dürrenmatt drámáját, a János királyt játssza el. A független társulatok közül meghívást kapott például a Pintér Béla és Társulata, a HOPPart, a Maladype Színház, a Proton Színház és a Titkos Társulat is. Lesznek persze szakmai találkozók, tematikus beszélgetések, a vendégek találkozhatnak az egyes előadások alkotóival, bemutatják a független alkotócsoportoknak, művészeknek és civil szervezeteknek otthont adó Jurányi Inkubátorházat, az ide érkezők egy egész napot tölthetnek el a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A Goethe Intézetben beszélgetést tartanak a függetlenek működéséről, valamint a kortárs magyar színház és kultúra helyzetéről.
A bő egyhetes szakmai programsorozaton képviselteti magát például a Bécsi Ünnepi Hetek, az Arany Maszk Fesztivál, a Stájer Őszi Fesztivál, s jelen lesz a várnai, a maribori, a wroclawi, a szarajevói, a dublini, az ománi, a göteborgi, groningeni és nyitrai színházi fesztivál egy-egy munkatársa is. Meghívást kaptak neves külföldi szakújságírók, valamint számos külföldi egyetem oktatója, színház munkatársa is Budapestre érkezik, hogy megismerkedjen a magyar színház egy szegmensével.
A Hungarian Showcase összköltségvetése 4 millió forint, amely a Budapest Főváros Önkormányzata, valamint külföldi alapítványok (Center for International Theatre Development, Trust for Mutual Understanding), kulturális intézetek (Cseh Centrum, Lengyel Intézet, Goethe Intézet) együttműködő támogatásának köszönhető. Bár a szervezők pályáztak az Emberi Erőforrások Minisztériumához és az Open Society Institute-hoz is, egyik helyről sem kaptak támogatást.