A Ha érteni akarod a világot összefoglaló cím eleve beszédes, és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kara által idén 5. alkalommal megszervezett mustra tényleg kizárólag társadalmi kérdésekhez bátran álló filmekből szemezget. A 25 doku szinte mindegyike sikert aratott már más fesztiválokon, fókuszukban pedig a globális kihívások kérdése, a menekültügy, a civilizáció hatása a tradicionális közösségekre, a társadalmi mozgalmak sikerességének titka áll, de bőven akad a kínálatban az érzelmekre apelláló személyes történet is.
Jobbnál jobb vetítések váltják egymást vasárnap estig, csupa egyszeri (de legalábbis ritka) alkalommal kifogható csemege, érdemes néhányat előjegyezni. A nyitó alkotást szerda este 7-től a Toldiban vetítik (ismételt vetítés pénteken 15:45-től a Toldiban), rögtön magasra is emelve a lécet; az Európai Filmakadémia 2012 legjobb filmjének választotta Manuel von Stürler „pásztor road movie-ját”, A svájci rendező a Winter Nomads kedvéért négy hónapon át vándorolt a hegyekben két pásztorral és nyolcszáz birkával, a vége sejthetően velős létösszegzés.
Vetítik Werner Herzog Into the Abyss című filmjét, amelyet a texasi halálsoron forgatott, és egy 2013-ban Oscar-díjra jelölt amerikai dokut is. A How to survive a plague a társadalmi mozgalmak valódi erejéről szól, arról, hogyan érte el néhány tucat aktivista, hogy az AIDS ne egy halálra ítélt kisebbség belügye maradjon, és a kormány felfigyeljen a probléma valódi súlyára a kilencvenes évek elejére.
A fesztivál díszvendége Dánia, így a programban hat dán alkotást is műsorra tűznek. A dán film jelentőségét aligha kell bizonygatni, a kortárs szcéna egyik fontos alakja, Mads Brügger botrányrendező pedig előadást is tart majd filmjének vetítése után szombat este a Toldiban. Az afrikai diplomácia korrupt világát kifigurázó Ambassadoren (Nagykövet úr) a dokufilm műfaji határán átnyúló tragikomédia, sőt, valójában áldoku egy olyan titkos világról, amelyben csak úgy ömlik a gin-tonik, és ahol gyémántcsempészek és korruptok kergetik egymást. Megalkuvást nem ismerő igazságkeresőknek kötelező.
A dán szekcióból kiemelkedik még a Gröndlandon forgatott Village At The End Of The World (vasárnap 13.30 Toldi) és a The Act of Killing (péntek 18.30 Toldi), amelyet Werner Herzog példa nélkülinek minősített a mozi történetében. Joshua Oppenheimer filmje győztes gyilkosokról és az általuk felépített társadalomról szól, egy máig ható véres fejezetről Indonézia történetében.
Aki pedig nem akar sokkért menni moziba, bőven válogathat az érzelmeket mozgató dokumentarista remekművekből. A Bay Of All Saints például egy hat éven keresztül forgatott lírai portré három anyáról, akik válságos helyzetben egyedül nevelik gyerekeiket Bahiában.
A vetítések időpontjáért, a teljes kínálatért és a kísérőprogramokért katt ide!