Ötvenéves a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Ötven éve, 1963. március 18-án mutatkozott be a Zeneakadémián a Liszt Ferenc Kamarazenekar. A világhírű kamaraegyüttes idei jubileumán több különleges kulturális eseménnyel, koncertekkel és kiállítással emlékezik.

Grund
2013. 03. 18. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A zenekar tagjai, a Budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia végzős hallgatói 1962-ben kezdtek együtt játszani, mai nevüket 1963-ban vették fel. Diplomájukat kézhez véve különböző együttesekhez szerződtek, de ezzel párhuzamosan együtt is zenéltek, s 1974 óta csak a Liszt Ferenc Kamarazenekarnak élnek. Első zeneigazgatójuk Sándor Frigyes, a Zeneakadémia legendás professzora volt, az ő halála után, 1979-ben Rolla János hegedűművész vette át a zenekar irányítását, jelenleg is ő az együttes művészeti vezetője.

A méltán világhírű együttes mind az öt kontinensen fellépett, népszerűsítve a magyar vonószenei hagyományokat. Több mint ötven országban adtak koncertet, egyebek mellett a New York-i Carnegie Hall, a sydney-i Operaház, a párizsi Théatre de la Ville, az amszterdami Concertgebouw közönsége tapsolt nekik, a világ számos jelentős fesztiválján játszottak olyan művészek társaságában, mint a francia trombitás Maurice André, az orosz gordonkaművész Msztyiszlav Rosztropovics, a francia fuvolás Jean-Pierre Rampal, Isaac Stern hegedűművész és Szvjatoszlav Richter zongoraművész.

 

Repertoárjuk a zeneirodalom széles skáláját fogja át a barokktól a klasszikus és romantikus darabokon át a kortárs művekig. Több mint kétszáz hanglemezfelvételt készítettek a leghíresebb kiadókkal, legtöbb albumuk a Hungarotonnál jelent meg. Ferencsik János után másodikként vehették át az egymillió eladott példány után járó emlékplakettet, itthon több felvételük kiérdemelte Az év hanglemeze címet.

Az együttes a kamarazenén kívüli területre is elkalandozott, így például kibővített létszámmal játszottak Beethoven-szimfóniát és Bartók Béla Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára című művét is. Emlékezetes koncerten léptek fel a más zenei műfajt képviselő Budapest Klezmer Banddel, Vukán György Creative Art Ensemble nevű együttesével, Snétberger Ferenc gitárművésszel, a Budapest Bárral és több dzsesszzenésszel is. Néhány éve igazi különlegességként közreműködtek a szolnoki Szigligeti Színház Szikora János által rendezett Amadeus-előadásában, amelyben Salieri Darvas Iván, Mozart Alföldi Róbert volt.

1992-ben a zenekar művészeti vezetője, Rolla János kezdeményezte a Zempléni Művészeti Napok (mai nevén Zempléni Fesztivál) életre hívását, amelynek megszervezésében egy évtizeden át vettek részt, és a kezdetektől visszatérő fellépők itt. Az együttes vállalt célja, hogy egyre több fiatallal szerettesse meg a kamarazenét, így rendszeresen játsszák fiatal magyar zeneszerzők műveit. A 2011-es Liszt-év keretében számos hazai koncertjük mellett több külföldi vendégszereplésen jártak.

 

A kamarazenekar pályája elején évekig a Fekete Sas utcában, a budai ferencesek kórusának helyiségében próbált, próbatermük a kilencvenes évek eleje óta az Óbudai Társaskör, ahol rendszeresen adnak koncertet.

A számos díjjal kitüntetett Liszt Ferenc Kamarazenekar alapításának idei jubileumán a Művészetek Palotájától megkapta Az évad zenekara címet. Az évfordulón megalakulásukról több hangversenyen is megemlékeznek itthon és külföldön, magyarországi koncertkörútjuk során a legtöbb magyar nagyvárosban fellépnek. Az események egyik hazai helyszíne az A38 hajó – az eddig leginkább könnyűzenei programjairól népszerű helyen ezúttal kortárs komolyzenei sorozatot tartanak, legközelebb április 10-én koncerteznek itt. Különlegesség, hogy a koncert előtt maguk a zeneszerzők mutatják be darabjaikat, mesélnek keletkezésük körülményeiről.

A helyszín kiválasztása nem véletlen – a hetvenes évek első felében a Liszt Ferenc Kamarazenekar földközi-tengeri hajóutakon adott koncerteket, ezek során világhírű szólistákkal ismerkedtek meg, közülük sokkal barátságot kötöttek, s a későbbiekben több közös koncert-, illetve lemezfelvételük volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.