Mintegy kétmilliárd forint többletforrással támogatja idén a kormány a nemzeti és kiemelt zenekarok és énekkarok működését és szakmai programjait – jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere tegnap a Budapesti Vonósok Kamarazenekar próbáján a Művészetek Palotájában.
„Magyarország a 20. század második harmadáig biztosan zenei nagyhatalom volt. Szeretnénk, ha ez a 21. században is így lenne. A Művészetek Palotájának és azoknak, akik a Művészetek Palotája színpadain fellépnek, nagy szerepük van ebben” – mondta a miniszter.
A Művészetek Palotája számára 200 millió, a Budapesti Vonósok számára 15 millió forint pluszforrást jelent a rendkívüli támogatás 2013-ban. Nem a Budapesti Vonósok az egyetlen kamarazenekar, amely segítséget kap idén. A tavalyival ellentétben a szimfonikus zenekarok mellett a kamarazenekarok és a budapesti együttesek mellett a vidéki zenekarok, valamint énekkarok is részesültek a támogatási keretből. Az összeg is nőtt, idén összesen közel 600 millió forinttal több pénzt osztott szét a minisztérium, mint az előző évben. Akkor egyes zenekarok esetében tűzoltásra kellett a pénz, a Concerto Budapestet például a megszűnés széléről rántotta vissza a 480 millió forintos soron kívüli támogatás.
Az összeg elosztásakor gyakorlatilag tejesen a szakma képviselőiből álló Zeneművészeti Bizottság javaslata valósult meg – mondta Balog Zoltán. Az 1,4 milliárd forint elosztása vitákat is generált tavaly, az érintettek közül többen aránytalannak érezték a támogatási összegek közti különbségeket. Az a kifogás is felvetődött, hogy a minisztérium az odaítélés során nem egyeztetett a szakmai szervezetekkel. „Idén a Zeneművészeti Bizottsággal, a miniszter szakmai tanácsadó testületével egyeztettük az elosztási listát” – mondta a tegnapi sajtótájékoztatón Balog Zoltán.
Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkár kifejtette: az új előadó-művészeti törvény eredményeképpen a minősített szervezetek köre szélesebb lett, és a törvény a minősítéstől függően pluszfeladatokat is telepített a művészeti szervezetekhez, de a költségvetési források nem növekedtek. A zenekarok esetében ezt kompenzálják a rendkívüli támogatással. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekar és Énekkar, amely egyetlen zeneművészeti szervezetként nem tartozik az előadó-művészeti törvény hatálya alá, és a jogszabályváltozások pozitív következményeiből kimaradt, szintén plusztámogatáshoz juthatott. A támogatás egyharmad részét májusban, a fennmaradó kétharmad részt 2013 második felében kapják meg a zenekarok és énekkarok.