Soha nem látott Aba-Novák-alkotások Székesfehérváron

Aba-Novák Vilmos festő, grafikus három monumentális alkotását és városházi falfestményének eredeti terveit tekinthetik meg az érdeklődők pénteken Székesfehérváron a Szent István-emlékév keretében.

LM
2013. 03. 07. 22:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az emléknap apropóját az adta, hogy egy magánember egy kiállítás erejéig felajánlotta Aba-Novák Vilmos a városházára tervezett és halála miatt be nem fejezett falfestményének terveit – mondta Izinger Katalin, a Szent István Király Múzeum művészettörténésze az MTI-nek. Kiemelte, hogy tudomása szerint ezeket a dokumentumokat még sohasem láthatta a nagyközönség. A tárlat péntektől három héten keresztül tekinthető meg a városházán.

A szervezők fontosnak tartják, hogy az emberek figyelmét felhívják nemcsak a városházi seccóra, hanem a városban található másik két Aba-Novák-alkotásra is. Ezért az emléknapon mintegy kétórás történelmi séta keretében előbb a Csók István Képtárban Izinger Katalin művészettörténész mutatja be a Magyar–francia történelmi kapcsolatok című pannót, majd a Nemzeti Emlékhelyen a Szent Korona történetét és a Szent Jobb legendáját ábrázoló Aba-Novák-seccóról Gärtner Petra művészettörténész beszél. A történelmi séta a városházán ér véget, ahol az 1938-as ünnepi év eseményeit ábrázoló falfestményről és az eredeti tervekről Bizzer István művészettörténész tart szakmai bemutatót.

A pénteki program a Csók István Képtárban zárul, ahol ünnepi hangversenyt rendeznek Kodály Zoltán és az 1938-ban alakult Városi Dalegylet emlékére. Az eseményen fellép a Kodály Zoltán Iskola Bárdos Lajos Gyermekkara, a Teleki Blanka Gimnázium Fiú- és Vegyeskara, az Alba Regia Vegyeskar, valamint a Primavera Vegyeskar. A szervezők szombaton Aba-Novák-sétákkal folytatják a programsorozatot: a 10, 14 és 16 órakor a Csók István Képtártól induló csoportok idegenvezetők kíséretében tekinthetik meg a festő műveit.

Aba-Novák Vilmos 1894-ben született Budapesten. 1922-ben nyílt meg első önálló kiállítása rajzaiból és rézkarcaiból az Ernst Múzeumban. Festményeit először 1924-ben szintén az Ernst Múzeumban mutatta be. 1929-től 1931-ig a Római Magyar Akadémia ösztöndíjasa volt, folyamatosan részt vett a velencei biennálékon. 1931-től több egyházi és állami megbízású monumentális feladatot kapott, többek között a szegedi Hősök kapuja boltozatát és a székesfehérvári Szent István-mauzóleum falképeit is ekkor festette. 1937-ben a párizsi világkiállítás magyar pavilonjának Magyar–francia kapcsolatok című monumentális pannóit készítette el. 1941-ben hunyt el Budapesten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.