Tavaszi Fesztivál: ünnep a kultúra szerelmeseinek

A megszokottnál jóval tovább, az anyagi megszorítások ellenére is különleges programmal várja a közönséget az idei 33. Budapesti Tavaszi Fesztivál.

Makrai Sonja
2013. 03. 22. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén tizenhét naposra bővülő fesztivál ma délelőtt a Magyar Nemzeti Múzeum és a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány közös kiállításával nyílt meg hivatalosan. A Vonzások és változások, XVIII–XIX. századi magyar festészet magángyűjteményekben című kiállítás a nemzeti festészet megszületéséről és a millenniumig tartó fejlődéséről ad teljes képet. Láthatóak Székely Bertalan és Madarász Viktor történelmi kompozíciói, Mányoki Ádám, Donát János, Telepy Károly, Paál László, Mészöly Géza, Benczúr Gyula, Szinyei Merse Pál, Mednyánszky László, Ferenczy Károly festményei. A kiállítás legfontosabb képe minden bizonnyal Munkácsy Mihály Poros útja, amely a Magyarországon valaha eladott legdrágább képek közé tartozik.

Vitézy Zsófiát, a Budapesti Tavaszi Fesztivál igazgatóját köszöntik

Fotó: Tóth Tibor


A Bárka Színházban este hétkor tartják a premierjét az Anna Kareninának Vlad Troickij rendezésében. Misztikus, álomszerű játék ez három jó ember végzetszerű kapcsolatáról, amelyben az egyetlen lehetséges út a tragédia beteljesülése. Szintén ma lép színpadra Carmen Cortés, a kortárs flamenco egyik meghatározó alakja a Thália Színházban, míg a Művészetek Palotájában (Műpa) az Il Giardino Armonico lép fel, Händel első nagy remekművét, az Il trionfo del Tempo e del Disinganno című, olasz nyelvű világi oratóriumát adják elő. A hagyományoknak megfelelően hétfőn Bartók Béla születésének évfordulóján a Nemzeti Filharmonikus Zenekar ad hangversenyt, a Concertót Kocsis Zoltán vezényletével szólaltatják meg. Másnap a Purcell Kórus az Orfeo Zenekarral közösen Händel Messiását adja elő.

Holnap egész napos orgonatúrán lehet megismerkedni közelebbről a hangszerek királynőjével. Délelőtt a Művészetek Palotájában bárki kipróbálhatja a víziorgonát, az orgona pozitívot, a harmóniumot és egy orgonaszimulátort is. A gyerekek orgonasípot is készíthetnek, Fassang László vezetésével pedig megismerkedhetnek a Műpa nagy hangszerével. Pálúr János az orgonaimprovizációról mesél a Fasori református templomban. Innen az út a Deák téri evangélikus templomba vezet, ahol Finta Gergely és Mekis Péter az orgona nagy német mesteréről, Johann Sebastian Bachról tart előadást. Végezetül az Avilai Nagy Szent Teréz-templomban Szabó Balázs szólaltja meg azt az orgonát, amelyen Liszt Ferenc is muzsikált.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere beszél a megnyitón

Fotó: Tóth Tibor


A Duna-parti zeneközpontban este Stephan Graf von Bothmer zenei aláfestésével lehet végignézni Fritz Lang legendás Metropolisát, a Fesztivál Színházban pedig a Hammond-orgona mestere, Lonnie Smith lép fel triójával.

Az idei fesztivál emléket állít Klösz György munkásságának is: Budapesti fotográfiák címmel a Metró Galériában, vagyis a 2-es és 3-as metró szerelvényekben nyílik tárlat a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményének, a Kiscelli Múzeum és Budapest Főváros Levéltárának anyagából. A dualizmus korának egyik legismertebb magyarországi fotográfusa örökítette meg az 1870-es évek budapesti, egri, miskolci szegedi árvizek pusztításait, Kossuth Lajos temetési menetét, de az ő képeiről ismerhetik a mai generációk a főváros XIX. század végi átalakulását is. A tárlat május 12-éig látogatható.

Vasárnap este fél nyolckor nyitják meg a Budapesti Nemzetközi Kórusversenyt, amelyre csaknem harminc hazai énekkar mellett számos európai és Európán kívüli országból érkeznek énekesek. Az esten két magyar alkotás, Orbán György Rorate coeli című műve és Gyöngyösi Levente I. szimfóniája hangzik el. A március 27-éig tartó találkozón 21 ország 61 kórusa vesz részt, a klasszikus műfajok mellett pop, jazz, gospel kategóriában is megmutatkozhatnak.


Idén a Budapesti Tavaszi Fesztiválon jelentős figyelmet szentelnek a Nagyhét zenei hagyományainak: a húsvéti hétvégén épp ezért a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, amelyek Krisztus szenvedéstörténetét és az újjászületést idézik meg. Március 29-én a Collegium Vocale Gent előadásában Johann Sebastian Bach Máté-passióját hallhatja a közönség Philippe Herreweghe vezényletével hallgathatja meg a közönség. A Máté-passiónál több mint fél évtizeddel korábbi, még Köthenben keletkezett János-passiót másnap Christoph Prégardien lírai tenor adja elő a Le Concert Lorrain és a Nederlands Kamerkoor kíséretében. Húsvét vasárnapján Bach két korai kantátája lesz hallható, de Mozart c-moll miséjét is előadja a Les Musiciens du Louvre Grenoble az alapító Marc Minkowski vezényletével. A misét Mozart huszonhét évesen írta meg, így teljesítve fogadalmát menyasszonya, Constanze Weber gyógyulásáért.

A következő hét programjai is izgalmasnak ígérkeznek: megnyílik a Budapesti Tavaszi Vásár, lesz Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár, a Halljunk szót! programjában pedig a Fölszállott a páva néptánc és népzenei versenyének résztvevői lépnek fel. Látható lesz Peter Brook Varázsfuvola-adaptációja a párizsi Théatre des Bouffes du Nord előadásában és Klaus Obermaier futurisztikus Tavaszi áldozat előadása is, amely a digitális technika és az emberi test összeolvadásából születik meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.