TEDxDanubia: határátlépő gondolkodók

Világhírű tudósok, művészek és médiaszakemberek részvételével rendezték meg a TEDxDanubia konferenciát Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

Makrai Sonja
2013. 03. 24. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A TED-konferenciát (Technology, Entertaiment, Design) először 1984-ben rendezték meg az Egyesült Államokban egyfajta gondolatfrissítő céllal. A meghívott előadók, az egyes tudomány- és technológiai területek nagynevű képviselői tizennyolc percet kapnak arra, hogy közvetlenül és frappánsan összefoglalják, mivel is foglalkoznak, progresszív gondolkodóként hogyan szolgálják a világ fejlődését, milyen problémák, gondolatok foglalkoztatják őket. A TED-konferenciákon az elmúlt évtizedek alatt olyan személyiségek adtak már elő, mint Bill Gates, Bill Clinton, Al Gore, Richard Dawkins vagy épp Bono. Egy évben kétszer kerül sor négynapos TED-konferenciára: a TED-Longbeachre februárban Kaliforniában és a TEDGlobalra júliusban Oxfordban.

Gyurkó Szilvia szerint az erőszak kommunikációs jel, amit ugyanúgy megtanulnak a gyerekek, mint kimondani azt, hogy anya vagy apa

Fotó: TEDxDanubia

 

2009-ben hívták életre a TEDx licencalapú, önálló szervezésű, TED-szellemiségű eseményeket. A TEDxDanubiát először 2010 januárjában rendezték Budapesten. Három év alatt a magyar változat nagyjából kinőtte gyermekbetegségeit, és professzionális szintre fejlődött. A pénteken lezajlott eseményt most a határátlépés jegyében rendezték meg, és mivel a múlt nyelvezetén keresztül nem érthetjük meg a jelent, és nem építhetjük fel a jövőt, így közel húsz, világhírű előadó kereste a választ arra, hogy miként haladhatjuk meg a jelen technológiai és társadalmi korlátait, miként lépjünk át önmagunkon, a megszokásainkon, és miként romboljuk le a sztereotip gondolatainkat. Sokszínű, egymástól igencsak eltérő előadások követték egymást: voltak innovatív kutatók, akik szakmai sikereikről, kutatási területükről számoltak be, valaki inkább a munkájához kapcsolódó személyes, megrázó élményt osztott meg a közönséggel, két fiatal klasszikus zenész és Bartha Márk Defa art beatboxer pedig a zenéhez, a hangokhoz való viszonyunkon próbált bő negyedóra alatt változtatni.

A tudóstársadalom legnevesebbjei adták egymásnak a mikrofont: Benjamin Allanach a genfi illetőségű CERN részecskefizika-kutatója a kutatásai középpontjában álló Higgs-bozonról és a sötétanyagról, Koart von Mensvoort, az amszterdami Next Nature Alapítvány vezetője pedig az emberiség–természet–technológia különleges háromszögéről beszélt: arról, hogy a természetet ma már nem statikus entitásként, hanem dinamikus, folyamatosan változó és új értelmet nyerő létezőként lehet értelmezni. Aubrey de Grey, a SENS kutatási igazgatója egy ép ésszel kevéssé felfogható témát tárt fel a hallgatóság előtt: az idősödés, vagyis a test újrastrukturálásával a már meglévő testi károsodások visszafordíthatóak. Paul Lacourbe, a CEU Business School tanára Kína jelenlegi szárazföldi kereskedelmi térnyeréséről tartott előadást: az Új Selyemút óriási hálózat, amely Ázsiát és Európát kapcsolja össze vasúttal, autópályákkal és energiavezetékekkel. A legfontosabb központja Kínában Csungking, és egészen a Németország nyugati határánál fekvő Duisburgig tart, az áruk két hét alatt érnek el a célállomásra. Az Új Selyemútnak köszönhetően Lacourbe szerint a trafalgari csata mai napig tartó hatása, az angolszász dominancia radikálisan csökkenhet.

A TED ars poeticája, hogy felmutassa azokat a gondolatokat, amelyeket érdemes terjeszteni. Nermeen Shaikh, a hangsúlyozottan független médiaként működő Democracy Now! műsorvezetője ennek jegyében az iraki háború tízéves évfordulója kapcsán beszélt, szerinte mindenhol a világon hallgatunk arról, milyen barbár alapokon is nyugszik a demokrácia, ami csupán csak nevében tűnik annak. A szegények, az éhezők, az áldozatok arctalanul léteznek, némaságra vannak ítéltetve mind a mai napig. Shaikh szerint az emberiség közös feladata, hogy minden egyes elhallgatott történetet nyilvánosságra hozzon, kizárólag így van lehetőség arra, hogy civilizációnk valódi demokráciává válhasson. Ezt követően lehet feltenni azt a kérdést, hogy milyen világot is hoztunk létre.

 

A jövő ígéretei a gyermekek. A jelenben, gyermekeinket nevelve határozzuk meg az emberiség elkövetkező évtizedeit, évszázadait. Épp ezért alapjaiban kell megváltoztatni a felnőttek gyerekekhez való viszonyát. Gyurkó Szilvia, az UNICEF Magyar Bizottság gyermekjogi igazgatója misszionáriusként arra esküdött fel, hogy segíti a gyermekek ügyeinek megfelelő megjelenését a médiumokban és hogy megváltoztassa a gyermek-felnőtt viszonyrendszert. Szerinte újfajta partnerséget kell létrehozni annak érdekében, hogy mindenki számára vállalhatóan működhessenek a társadalmak. Megdöbbentő tény, hogy Magyarországon a szülők kétharmada veri a gyermekét. Ha a gyermek úgy nő fel, hogy nem tudja, hogy az ő teste szentség, ha pont az, akinek óvnia és gondoskodnia kellene róla, olyan mérhetetlenül megsérti ezt a szentséget, akkor a gyermek felnőtt fejjel nem lesz mások szükségletei iránt nyitott és elfogadó. Hozzátette: az erőszak kommunikációs jel, amit ugyanúgy megtanulnak a gyerekek, mint kimondani azt, hogy anya vagy apa. A másik problematikus pont Gyurkó Szilvia szerint az oktatás, hiszen pont az életre, a kihívások megválaszolására nem készíti fel a gyermekeket az intézményrendszer.

Sárvári György pszichológus, a magyar vízilabda-válogatott coachingja is a sémák leküzdéséről beszélt: hogy a megszokások helyett a teremtésre fókuszáljunk. A londoni olimpián Antal Dóra a döntő ausztrál–magyar meccsen az utolsó tíz másodpercben elképesztő lelkierőről tett tanúbizonyságot. Egyedüli volt, de a legvégsőkig hitt abban, hogy minden lehetséges. Erőss Zsolt hegymászó pedig önmaga korlátait legyőzve, szörnyű balesete és lábamputációja után is keresi a saját kérdéseire a válaszokat – igaz, ő mindezt nyolcezer méter felett teszi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.